Parlament Europejski proponuje, by przyznać robotom status elektronicznych osób

Parlament Europejski proponuje, by przyznać robotom status elektronicznych osób

Parlament Europejski proponuje, by przyznać robotom status elektronicznych osób
Źródło zdjęć: © a
22.06.2016 12:48, aktualizacja: 23.06.2016 11:34

Choć prawdopodobieństwo "buntu robotów" jest na razie raczej niewielkie, już teraz można przygotować się na taką ewentualność. Niektórzy starają się opracować strategie walki z teoretyczną zbuntowaną AI, inni, tak jak Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego, już teraz proponują przyznanie tego rodzaju maszynom statusu "elektronicznych osób".

Jak donosi agencja Reuters, pomysłodawcy proponują, by wypracować ramy prawne, w których ujęte byłoby zagadnienie zaawansowanych robotów. Ich właściciele mieliby zostać zobowiązani do tego, by płacić za nie ubezpieczenie społeczne oraz specjalne podatki. Ta część propozycji podyktowana jest obawami, że konkurencja ze strony robotów wyprze ludzkich pracowników z rynku pracy. Właściciele autonomicznych robotów mają być także odpowiedzialni za ich działania.

Kolejną częścią propozycji jest wezwanie Komisji Europejskiej do tego, by rozważyła przyznanie "przynajmniej najbardziej zaawansowanym autonomicznym robotom status elektronicznej osoby, podlegającej specyficznym prawom i obowiązkom". Wśród praw tych miałoby się znajdować między innymi stworzenie etycznego kodeksu postępowania z robotami i wytycznych, dotyczących sposobu ich projektowania oraz programowania. Najbardziej zaawansowane maszyny miałyby być także rejestrowane.

Proponowane przez pomysłodawców kryteria, według których można byłoby uznać daną maszynę za elektroniczną osobę, to między innymi działanie autonomiczne, zdolność do uczenia się oraz zmiany zachowania pod wpływem otoczenia.

Na razie pomysł ten wydaje się trochę abstrakcyjny, ale wraz ze wzrostem możliwości AI oraz autonomicznych robotów, kiedyś pojawi się moment, w którym będzie należało ująć to zagadnienie w jakieś ramy prawne. W niektórych państwach już teraz regulowane są na przykład sprawy związane z autonomicznymi samochodami. Jednak propozycja Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego raczej nie będzie podstawą do tego –. nawet jeśli uzyska ona poparcie, to Parlament Europejski nie ma inicjatywy ustawodawczej, więc ostateczny projekt musiałby zostać przygotowany przez Komisję Europejską.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)