Trwa ładowanie...
holderName
Wiadomości

Pamiętasz go? 30 lat temu ten pierwszy laptop zapoczątkował rewolucję

W kwietniu 1985 roku Toshiba wprowadziła na rynek pierwszego seryjnego laptopa na świecie. Model T1100 stał się obiektem pożądania każdego ówczesnego maniaka komputerowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pamiętasz go? 30 lat temu ten pierwszy laptop zapoczątkował rewolucję
(Materiały prasowe)
holderName

W połowie lat 80-tych ubiegłego wieku komputery były stacjonarnymi urządzeniami, które ograniczały swobodę poruszania się ze względu na swój rozmiar i wagę. Pracownicy dużych firm mogli tylko pomarzyć o możliwości zabrania ze sobą urządzenia w podróż, czy na spotkanie z klientem.

Gdy Robert Zemeckis zaprezentował światu swój hit „Powrót do przyszłości”, Toshiba zamiast cofać się, poszła o krok dalej i przedstawiła światu swój pierwszy seryjny laptop.

Jak prezentowały się jego możliwości? Z dzisiejszej perspektywy wydawać by się mogło, że nie oferował nic szczególnego. Należy jednak pamiętać, że w 198. roku procesor Intel 80C88 o taktowaniu 4.77 MHz, 256KB pamięci operacyjnej, wyposażony w stację dyskietek i system DOS 2.11 wzbudzały niedowierzanie ówczesnych konsumentów.

holderName

Pomimo że pod względem wydajności nie wyróżniał się na tle stacjonarnych komputerów, T110. oferował niezrównaną mobilność i możliwość pracy w dowolnym miejscu, dzięki baterii zdolnej zasilać sprzęt przez prawie 8 godzin i wadze zaledwie 4.1 kg – to coś czym nie mogły pochwalić się nawet najlepsze kompaktowe rozwiązania dostępne wówczas na rynku.

Co ciekawe, niektóre rozwiązania zastosowane w T110. do dzisiaj cieszą się popularnością wśród producentów na całym świecie. Podobnie jak obecne ultra- mobilne urządzenia, laptop Toshiba nie posiadał wbudowanego dysku twardego, co pozwoliło zredukować jego masę i wydłużyć czas pracy baterii. Dlatego też z czystym sumieniem można stwierdzić, że T1100 zrewolucjonizował rynek komputerów osobistych i na długie lata wyznaczył trendy wśród producentów.

Masowa dostępność laptopów zapoczątkowała zupełnie nowy styl życia, pracy i rozrywki. To z pozoru niewielkie urządzenie miało swój ogromny wkład w dziedzinę technologii, rozwój ludzkości i cyfrowego społeczeństwa.

To jest ciekawe - Monstrualny laptop do gier:

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów