ycipk-28sh3u

Pamiętacie czarne kulki w wodzie? W taki upał nawet one dały za wygraną

Masa czarnych kulek w Stanach Zjednoczonych "zalała" wielki zbiornik wodny. Pomysł z USA dopłynął też do Polski. Czarne kulki, które wywołały duże zainteresowanie, przegrały jednak z wysoką temperaturą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Co poszło nie tak?
Co poszło nie tak? (WP.PL)
ycipk-28sh3u

Na zbiornik wodny przykryty tajemniczymi czarnymi kulkami natknąć się można w Warszawie przy ulicy ul. Bodycha. Nietypowa konstrukcja zakrywa niemal całą powierzchnię wody. O co chodzi?

To rozwiązanie chroniące wodę przed wyparowaniem. Sęk w tym, że w związku z panującymi od jakiegoś czasu upałami nawet pomysł rodem z USA okazał się bezradny. Wody w zbiornikach już nie ma:

WP.PL
Podziel się
ycipk-28sh3u
WP.PL
Podziel się

Zobacz też: Co pić w upały? Nie tylko woda. Ważny jest jeszcze jeden składnik

Nowatorskie rozwiązanie bardzo łatwo można byłoby skreślić. Ale czarne kuli mają więcej odpowiedzialnych zadań. Piłki cieniowe pochłaniają również promieniowanie UV. Dzięki temu w wodzie nie rozwijają się glony zużywające tlen i w ten sposób pozbawiające życia inne wodne rośliny. Oprócz tego kulki chronią też przed takimi zanieczyszczeniami jak kurz. Sprawiają również, że woda nie jest zabrudzona przez ptaki.

ycipk-28sh3u

Piłki cieniowe zmniejszają parowanie wody - w tym przypadku jednak poniosły porażkę. Mimo wszystko nie jest ona aż tak bolesna. Skorzystanie z kulek jest dużo prostsze i tańsze niż zastosowanie np. pływających osłon czy tamy. Łatwiej jest wypuścić do akwenu piłeczki niż montować konstrukcje osłaniające wodę.

Czytaj też: Susza i upały zagrażają plonom. Ceny żywności będą szły w górę

Kulki wcześniej sprawdziły się w Kalifornii, chroniąc przed suszą. W 2015 roku 96 milionów kulek przykryło zbiornik wodny w Los Angeles. W ten sposób nie tylko rozwiązano problem z parującą wodą, ale też dodatkowo chroniono ją przed zanieczyszczeniami.

Polub WP Tech
ycipk-28sh3u
ycipk-28sh3u
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-28sh3u