Pamięci przenośne (pendrive) coraz groźniejsze

Pamięci przenośne (pendrive) coraz groźniejsze

Pamięci przenośne (pendrive) coraz groźniejsze
Źródło zdjęć: © ESET
04.03.2008 14:41, aktualizacja: 04.03.2008 15:05

Rośnie ryzyko zainfekowania komputera za pośrednictwem dysków
i pamięci przenośnych typu USB.

Rośnie ryzyko zainfekowania komputera za pośrednictwem dysków i pamięci przenośnych typu USB. Lutową listę zagrożeń przygotowaną przez firmę ESET, producenta ESET Smart Security oraz ESET NOD32 Antivirus, otwiera rodzina złośliwych programów ukrywających się w plikach Autostartu różnego typu nośników.

W lutym, podobnie jak w styczniu, najczęściej atakującym zagrożeniem okazała się rodzina złośliwych programów INF/Autorun. Prawie co 10 wykryta w tym okresie infekcja była spowodowała właśnie przez zagrożenia ukrywające się w plikach automatycznego startu różnego typu nośników. Danych do comiesięcznego zestawienia dostarczyli użytkownicy programów ESET tworzący społeczność TheatSense.Net.

Obraz
© Statystyka ataków

Użytkownicy coraz częściej przenoszą dane ze swoich prywatnych komputerów na firmowe lub szkolne i odwrotnie. W ten sposób przyczyniają się do wzrostu ryzyka nieświadomego przeniesienia wraz z danymi nie tylko zagrożeń ukrytych w plikach autorun.inf, ale również groźnych wirusów lub koni trojańskich –. mówi Paweł Rybczyk, inżynier systemowy w firmie DAGMA, dystrybuującej programy ESET w Polsce. – Najprostszym sposobem na uniknięcie zainfekowania przez zagrożenia ukryte w plikach autorun jest wyłączenie opcji autostartu nośników w ustawieniach systemowych. Dla pewności warto również przeskanować pendrive lub CD programem antywirusowym i mieć zawsze aktywny skaner rezydentny, który w razie zagrożenia w porę ostrzeże użytkownika – dodaje Paweł Rybczyk.

Wśród pozostałych zagrożeń szczególnie aktywnych w ubiegłym miesiącu ESET wymienia aplikacje wyświetlające denerwujące reklamy (Win32/Adware.SearchAid, Win32/Adware.Virtumonde, Win32/Adware.Virtumonde.FP), złośliwe programy wykradają hasła (Win32/Pacex.Gen, Win32/PSW.OnLineGames.NLI) oraz te wykorzystywane przez hakerów i ukrywające swoją obecność przed użytkownikiem (Win32/IRCBot.AAH, Win32/Obfuscated.A1. Win32/Agent).

Lista zagrożeń powstaje dzięki ThreatSense.Net - społeczności ponad 10 milionów użytkowników programów ESET, którzy przesyłają próbki podejrzanie zachowujących się aplikacji do laboratoriów ESET. Tam poddawane są one analizie, na podstawie której tworzone są niezbędne sygnatury nowych wirusów oraz raporty o zagrożeniach obecnych w sieci. Dzięki pomocy użytkowników udało się do tej pory zidentyfikować ponad 10.000 różnych zagrożeń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)