Trwa ładowanie...
ycipk-29ohhs
Wiadomości

Otwarcie CePT - największej inwestycji w historii polskiej nauki

Przy współpracy 10 środowisk laboratoriów naukowych i nakładem ponad 380 milionów złotych na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powstało Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Otwarcie CePT - największej inwestycji w historii polskiej nauki
ycipk-29ohhs

To największa inwestycja w historii polskiej nauki i największy w Europie Środkowo-Wschodniej projekt biomedyczny i biotechnologiczny. W jej otwarciu uczestniczyli m.in. wiceminister nauki, prezes PAN oraz rektorzy warszawskich uczelni.

Jak podkreślał prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą WUM prof. Sławomir Majewski, trzy czwarte środków wydanych na CePT przeznaczono na zakup specjalistycznego sprzętu. Naukowcy będą wykorzystywać go do badania i poszukiwania sposobów leczenia najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. - Mamy tu niesamowity potencjał intelektualny, a teraz, dzięki temu projektowi, także potencjał w formie infrastruktury - podkreślał Majewski. Badacze dumni są m.in. z biorobotów Janus wyposażonych w ramiona robocze. Sprzęt o łącznej wartości trzech milionów złotych wykorzystywany jest przy izolacji kwasów nukleinowych i biobankowaniu. - Dzięki nim jesteśmy w stanie w bardzo krótkim czasie policzyć i ponumerować zasady DNA oraz sprawdzić, która z nich funkcjonuje wadliwie - tłumaczył prof. Zbigniew Gaciong z kliniki chorób wewnętrznych, nadciśnienia tętniczego i angiologii.

ycipk-29ohhs

Jednym z celów CePT jest połączenie sił nauki i biznesu. Wyniki badań mają trafić dzięki Centrum do gospodarki poprzez transfer technologii. To pomost pomiędzy nauką a biznesem i szansa na komercjalizację wiedzy i osiągnięć naukowych. Zarobić ma na tym i CepT, i naukowcy, i przedsiębiorcy. Zyska także cała gospodarka.

Najnowsze i najpopularniejsze smartfony w najniższych cenach! Kliknij i sprawdź oferty!

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-29ohhs

ycipk-29ohhs
ycipk-29ohhs