Qaqwqwrqw

Oto największy i najszybszy komputer Europy

Najpotężniejszy komputer w Europie ruszył w Centrum Badawczym w Juelich (Nadrenia Północna-Westfalia) - informuje niemiecki portal heise.de.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oto największy i najszybszy komputer Europy
Qaqwqwrqw

Komputer, zbudowany w oparciu o technologie IBM, nazywa się Jugene i potrafi pracować z prędkością do 1 petaflopa na sekundę - oznacza to ni mniej ni więcej tylko 1 biliard (tysiąc bilionów, czyli 1. do potęgi 15) operacji zmiennoprzecinkowych w ciągu sekundy.

Typowy nowoczesny komputer osobisty pracuje z prędkością mierzoną "zaledwie" w gigaflopach (1. do potęgi 9) na sekundę.

(fot. AFP)
Podziel się
Qaqwqwrqw

Jugene został mocno rozbudowany - poprzednio jego moc obliczeniowa wynosiła zaledwie 167,3 teraflopa (1. do potęgi 12) na sekundę. Obecnie ten potężny superkomputer składa się z 73.728 czterordzeniowych procesorów, umieszczonych w 72 chłodzonych wodą regałach. Zwykłemu PC-owi wystarcza - jak wiadomo - jeden taki procesor.

W skali światowej Jugene zapewne zmieściłby się w pierwszej piątce; ten globalny ranking ma zostać zaktualizowany w czerwcu br. Od lutego br. pierwsze miejsce zajmuje IBM-owski superkomputer Sequoia, którego moc obliczeniowa ma sięgać 2. petaflopów na sekundę.

(fot. AFP)
Podziel się

Jugen będzie pomagał naukowcom w rozwiązywaniu szczególnie skomplikowanych problemów w takich dziedzinach, jak fizyka, chemia, biologia, astronomia, materiałoznawstwo i nauka o środowisku.

Qaqwqwrqw
Polub WP Tech
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw