Oto największe w Polsce zdjęcie rentgenowskie. Przedstawia... autobus

Oto największe w Polsce zdjęcie rentgenowskie. Przedstawia... autobus

Oto największe w Polsce zdjęcie rentgenowskie. Przedstawia... autobus
Źródło zdjęć: © Politechnika Opolska
24.08.2016 14:52

Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich chwali się największą na świecie kolekcją (ponad tysiąc eksponatów) tego typu sprzętu. Oprócz lamp, obiekt dysponuje także największym w Polsce zdjęciem RTG.

Gromadzone przez lata eksponaty pochodzą zarówno od polskich, jak i zagranicznych darczyńsów. Wśród nich znajdują się lampy szklane i ceramiczne z róznych obszarów zastosowań - medyczne, przemysłowe, służące do fluorescencji rentgenowskiej czy dyfrakcji. Obiekt dysponuje również źródłami promieniowania RTG, sprzętem do jego pomiaru, kompletnymi aparatami i wiele innych. Większą uwagę zwraca jednak najnowsza zdobycz muzeum. Jest to największe w Polsce zdjęcie RTG, przekazane włodarzom muzeum przez jego autora, angielskiego fotografa Nicka Veaseya.

Obraz
© (fot. Politechnika Opolska)

Specjaliści nazywają fotografię radiogramem. Powstała w 199. roku i przedstawia... przejeżdżający autobus wypełniony pasażerami. Jak dowiadujemy się z Wiadomości Uczelnianych Politechniki Opolskiej, do jego prześwietlenia Veasey użył specjalnego skanera rentgenowskiego stosowanego wcześniej na granicy amerykańsko-meksykańskiej do prześwietlania kontrabandy i przemytu. Same szczegóły techniczne wykonania radiogramu niech pozostaną zagadką. Nick Vasey ma na swoim koncie ponad 4000 prześwietlonych obiektów. Przekazana muzeum fotografia to oryginał.

Co prawda nie jest to największe zdjęcie RTG na świecie, ale i tak imponuje swoimi rozmiarami. Przekazane opolskiej politechnice dzieło ma wymiary 8. cm wysokości i 275 cm długości. Dla porównania, w szpitalu najczęściej możemy dostać zdjęcie RTG o rozmiarach zaledwie 37 x 45 cm.

Obraz
© (fot. Politechnika Opolska)

Największe zdjęcie rentgenowskie na świecie znajduje się z kolei w Holandii. W Muzeum Kultury i Nauki „Museon”. w Hadze znajduje się fotografia o rozmiarach 2 x 5 metrów, zatem około dwukrotnie większa od tej znajdującej się w Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich. Zostało ono wykonane techniką analogową w 1955 roku, w Laboratorium Badań Nieniszczących RTD.

słk-WP / WU PO

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)