To już w poniedziałkowe popołudnie!
W poniedziałek, 9 maja, po południu przez kilka godzin będziemy mogli na polskim niebie zaobserwować jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych. Następna taka okazja nadarzy się dopiero za 16 lat! Najmniejsza planeta Układu Słonecznego, Merkury, wybierze się "na spacer" na tle tarczy Słońca.
Orbita Merkurego przebiega bliżej Słońca niż orbita Ziemi, zatem zjawisko będzie dobrze widoczne dla ziemskich obserwatorów.
Wiele planet pozasłonecznych jest odkrywanych przy użyciu tzw. metody tranzytów. Planeta przechodzi na tle swojej gwiazdy, nieco osłabiając jej blask. Takiej odległej planety astronomowie nie widzą bezpośrednio, ale obserwują periodyczne osłabienia światła gwiazdy, gdy planeta przechodzi przez linię widzenia pomiędzy gwiazdą, a nami (dokonuje tranzytu). Tranzyt Merkurego rozpocznie się 9 maja o godz. 13:12 polskiego czasu. Wówczas planeta zetknie się z brzegiem tarczy Słońca i po kilku minutach już w całości znajdzie się na tle tarczy słonecznej. Maksimum tranzytu nastąpi o godz. 16.56, a Merkury opuści tarczę o godz. 20.41. Samej końcówki zjawiska nie będzie można dostrzec z terenu Polski.
Pamiętajmy jednak, że w żadnym wypadku nie powinniśmy obserwować Słońca "gołym okiem". Na następnym slajdzie dowiecie się, czego należy użyć do obserwacji tego zjawiska.
A tak będzie wyglądała trasa przejścia: