Trwa ładowanie...
holderName

Oto komunikacja bezprzewodowa bez baterii

Inżynierowie z University of Washington opracowali potencjalnie rewolucyjny system komunikacji bezprzewodowej, który pozwala urządzeniom wymieniać się informacjami, choć one same nie posiadają wbudowanego źródła zasilania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oto komunikacja bezprzewodowa bez baterii
(Giznet.pl)
holderName

Opracowany przez nich system o nazwie Ambient Backscatter działa dzięki falom elektromagnetycznym, które i tak znajdują się w naszym otoczeniu. Zbudowane przez amerykańskich inżynierów małe, pozbawione akumulatorów urządzenia, mogą zbierać energię fal radiowych, a następnie przekazać własne informacje do innych urządzeń tego samego typu. Testy potwierdziły, że technologia ta może działać nawet w odległości 1. kilometrów od najbliższego przekaźnika telewizyjnego.

- _ Nasz projekt pozwala pozbyć się kosztownego procesu generowania fal radiowych. Komunikacja oparta na nim jest o kilka rzędów wielkości bardziej efektywna energetycznie niż tradycyjna komunikacja radiowa. Ponadto, ponieważ wykorzystuje on sygnały radiowe już znajdujące się w naszym otoczeniu, nie wymaga on żadnej specjalnej infrastruktury _ - wyjaśniają autorzy.

holderName

Prototypowe urządzenie wykorzystujące tę technologię przypomina trochę kartę kredytową wyposażoną w dodatkową antenę. Dzięki niej może ono pobierać energię z fal radiowych i nadawać swoje własne komunikaty na odległość od 4. do 75 centymetrów z prędkością około 1 Kb/s. Nie jest to co prawda zbyt wiele, ale i tak jest to dużo jeśli wziąć pod uwagę, że wszystko odbywa się bez tradycyjnego zasilania.

Naukowcy z University of Washington mają nadzieję, że dzięki tej technologii będzie można umieścić na stałe czujniki w jakiejkolwiek budowli i monitorować dzięki temu naprężenia mostów czy wieżowców. Ale nie tylko.

- _ Mamy nadzieję, że znajdzie ona zastosowanie w wielu dziedzinach takich jak inteligentne ubrania i domy czy w nowych generacjach sieci czujników _ - mówi Shyam Gollakota, który przewodził zespołowi badawczemu. Technologia ta mogłaby także znaleźć zastosowanie w kartach płatniczych lub w telefonach, które dzięki niej mogłyby zebrać wystarczającą ilość energii, by wysłać SMS nawet po tym, jak wyczerpie się bateria.

Polecamy w serwisie Giznet.pl: Google blokuje aplikację YouTube na Windows Phone

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów