Oto Hadrian X, robot, który stawia dom w dwa dni - układa tysiąc cegieł na godzinę

Oto Hadrian X, robot, który stawia dom w dwa dni - układa tysiąc cegieł na godzinę

Oto Hadrian X, robot, który stawia dom w dwa dni - układa tysiąc cegieł na godzinę
Źródło zdjęć: © YouTube / Gary Paull
04.08.2016 13:00, aktualizacja: 04.08.2016 13:50

Firma Fastbrick Robotics ma zamiar nieźle wstrząsnąć sektorem budowlanym. Ich nowa maszyna stawia domy cztery razy szybciej niż człowiek i niedługo ma zostać wprowadzona do masowego użytku. Tysiąc cegieł na godzinę i mamy dom gotowy w dwa dni. Niemożliwe? A jednak, zobaczcie sami.

Jako pierwsza powstała maszyna Hadrian 105. która była w stanie ułożyć 225 cegieł na godzinę. Mark Pivac, założyciel firmy Fastbrick Robotics, zachęcony powodzeniem pierwszego projektu, postanowił go ulepszyć, czego rezultat możemy oglądać dzisiaj. To pierwszy na świecie globalnie opatentowany oraz gotowy do działania system zrobotyzowanego stawiania domów. Zautomatyzowanie procesu murowania oznacza mniejsze wydatki, większą precyzję i szybką realizację zadania. Czy oznacza to także, że na placach budowy zrobi się pusto, ponieważ roboty zastąpią ludzi? - Nie mamy absolutnie nic przeciwko ludziom pracującym na budowie. Problem polega na tym, że średnia ich wieku rośnie i ciężko przyciągnąć do tej pracy młodych – powiedział Pivac lokalnej australijskiej gazecie "Perth Now". Jak sam przyznaje, prace nad robotem pochłonęły 10 lat jego życia. Na pomysł wpadł w 2005 roku podczas kryzysu na rynku pracy w Perth. Miasto musiało się wtedy uporać z olbrzymimi brakami wśród budowlańców.

Projekt pochłonął 7 milionów dolarów i w końcu jest gotowy do działania. Twórcy liczą na to, że inwestycja się zwróci i pomoże w rozwiązaniu kryzysu budowlanego w Australii.

Hadrian X, bo tak nazywa się najnowszy sprzęt, jest w stanie precyzyjnie stawiać ściany nośne w niespotykanym do tej pory tempie - 1000 cegieł na godzinę. Automatyzacja praco- i czasochłonnego procesu stawiania budynków w tym przypadku pozwala na wzniesienie domu w - jak twierdzi Fastbrick Robotics - zaledwie dwa dni. Jakakolwiek ingerencja człowieka w działanie sprzętu nie jest wymagana.

Pivac tłumaczy, że chociaż o automatyzacji procesu układania cegieł mówi się niemal od początku rewolucji przemysłowej, to dopiero teraz technologia doszła do miejsca, w którym jest to faktycznie możliwe. Według niego potrzebne było odpowiednie rozwinięcie się kilku niezależnych gałęzi, w tym m.in. robotyki i informatyki.

Proces stawiania budynków rozpoczyna się od piłowania i cięcia przez robota cegieł - tych tradycyjnych lub np. wydrukowanych za pomocą drukarek 3D. Przypominająca ciężarówkę maszyna Hadrian X posiada długie, 30-metrowe ramię, do którego po taśmociągu wędruje budulec. Tam na cegłę nakładany jest specjalny klej. Producenci twierdzą, że maszyna wykorzystuje najbardziej zaawansowane tego typu kleje na rynku.

Dzięki ramieniu robot praktycznie nie musi się poruszać podczas pracy. Odpowiada ono również za przenoszenie zaprawy murarskiej. Wykorzystując laserowy system namierzania, Hadrian X analizuje otoczenie i stawia cegłę w odpowiednim miejscu.

Oprócz tego, że Hadrian jest sam w sobie niezwykle zaawansowaną maszyną, to w swoim działaniu musi polegać na dostarczonym mu modelu komputerowym. Na podstawie projektu w środowisku CAD jest on w stanie wyliczyć miejsce właściwe dla każdej cegły, by później odpowiednio je pociąć i ułożyć zgodnie z planem.

Maszyna może pracować dzień i noc, dzięki czemu - według konstruktora - ma być zdolna do postawienia 150 domów rocznie.

Upowszechnienie się Hadriana może nie tylko pomóc w uporaniu się z problemem braku zasobów ludzkich –. może również w dalszej konsekwencji sprawić, że budownictwo stanie się mniej kosztowne, a ceny mieszkań zmaleją. Na to jednak jeszcze przyjdzie nam poczekać.

słk / DG

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)