ycipk-2wvuaq

Oszustwo na Facebooku. Citi Handlowy ostrzega. Chcą wyłudzić pieniądze

Nowe oszustwo na Facebooku. Fałszywy profil udaje konto banku Citi Handlowy i organizuje konkurs. Weźmiesz udział - stracisz pieniądze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oszustwo na Facebooku. Citi Handlowy ostrzega. Chcą wyłudzić pieniądze
(Shutterstock.com)
ycipk-2wvuaq

"W ostatnich dniach na portalu Facebook pojawiły się profile podszywające się pod Citi Handlowy" - ostrzega bank na swojej stronie.

Citi Handlowy ostrzega: fałszywy profil na Facebooku

Podrobiony profil informuje o konkursie, w którym do wygrania jest samochód. Żeby wziąć udział w losowaniu należy wcisnąć przycisk "wyślij wniosek". Następnie ofiara zostaje przekierowana na fałszywą stronę, udającą witrynę banku.

ycipk-2wvuaq

Na portalu stworzonym przez przestępców ofiara ma podać poufne dane - jak na przykład dane do logowania do bankowości internetowej, dane autoryzacyjne z karty kredytowej, dane osobowe, kody autoryzacyjne. To wszystko spowoduje, że oszuści będą w stanie przejąć kontrolę nad kontem bankowym.

Zobacz też: Bankowość online - czego się bać?

Fałszywy profil na Facebooku już zniknął, ale bank nie wyklucza, że mogą powstać kolejne.

ycipk-2wvuaq

"Zawsze należy zwracać uwagę na adres strony, na którą następuje przekierowanie. Zanim podasz jakiekolwiek dane na stronie internetowej, zweryfikuj, czy strona, na którą nastąpiło przekierowanie, jest stroną banku" - przypomina Citi Handlowy.

Tak wyglądał fałszywy profil Materiały prasowe
Podziel się

Uwaga na fałszywe strony udające pośredników szybkich płatności

ycipk-2wvuaq

Przed podobnymi przekrętami ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wraz z Prokuraturą Krajową, Komendą Główną Policji, Europejskim Centrum Konsumenckim i Bankowym Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, UOKiK wystosował specjalny komunikat.

"Przestępcy podszywają się pod serwisy oferujące szybkie przelewy (np. Dotpay, PayU, czy Przelewy24). Podstawione strony przestępców wyłudzają loginy i hasła do bankowości internetowej oraz kody autoryzacyjne zatwierdzające przelewy" - czytamy na stronie.

Uważać trzeba szczególnie podczas zakupów w internecie. Na podstawione strony internetowe kierować mogą oszuści wystawiający się na portalach z ogłoszeniami, a także fałszywe sklepy internetowe. Niepokojące powinny być też wszelkie komunikaty - np. od operatorów.

ycipk-2wvuaq

O tym, że zagrożenie jest duże, świadczy fakt, że tylko w marcu odnotowano ponad 100 różnych stron udających pośredników płatności, używanych przez przestępców.

Zawsze dokładnie sprawdzajmy, od kogo otrzymujemy wiadomość o zaległościach. Wszelkie wątpliwości starajmy się wyjaśnić. Najlepiej telefonicznie. Bardzo często przestępcy piszą o niewielkim długu licząc na to, że większość będzie wolała spłacić te kilka groszy niż kontaktować się z firmą.

Oszustwo na Blika wciąż groźne

ycipk-2wvuaq

Przypominamy również o ciągle aktualnym oszustwie "na Blika". Przestępcy przechwytują konta na portalach społecznościowych i za ich pomocą rozsyłają prośby do znajomych. W wiadomościach informują o tym, że znaleźli się w trudnej sytuacji i potrzebują pieniędzy.

Nie chodzi jednak o przelew czy gotówkę, tylko wypłacenie środków za pomocą kodu BLIK. Działanie jest proste: należy zalogować się na swoją aplikację bankową, wygenerować kod, podać go w wiadomości, a następnie zatwierdzić transakcję. Dzięki temu "znajomy" będzie mógł wypłacić pieniądze z bankomatu. Rzecz jasna problem w tym, że to nie jest prawdziwy kolega, tylko oszust.

Kto wypłaca pieniądze z bankomatu? Nie zawsze jest to przestępca. W niektórych sytuacjach zajmują się tym tzw. "słupy". Czyli nieświadome niczego osoby. Przestępcy "rekrutują" na portalach z ogłoszeniami, oferując atrakcyjną pracę. Polega ona właśnie na wypłacaniu pieniędzy z bankomatów, a następnie wykonywaniu przelewów na poczcie. "Pracownik", myślący że jest "pośrednikiem płatności", staje się częścią przestępstwa.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2wvuaq

ycipk-2wvuaq
ycipk-2wvuaq