Trwa ładowanie...
d3q0e9p

Oszustwo na Facebooku. Citi Handlowy ostrzega. Chcą wyłudzić pieniądze

Nowe oszustwo na Facebooku. Fałszywy profil udaje konto banku Citi Handlowy i organizuje konkurs. Weźmiesz udział - stracisz pieniądze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oszustwo na Facebooku. Citi Handlowy ostrzega. Chcą wyłudzić pieniądze
(Shutterstock.com)
d3q0e9p

"W ostatnich dniach na portalu Facebook pojawiły się profile podszywające się pod Citi Handlowy" - ostrzega bank na swojej stronie.

Citi Handlowy ostrzega: fałszywy profil na Facebooku

Podrobiony profil informuje o konkursie, w którym do wygrania jest samochód. Żeby wziąć udział w losowaniu należy wcisnąć przycisk "wyślij wniosek". Następnie ofiara zostaje przekierowana na fałszywą stronę, udającą witrynę banku.

d3q0e9p

Na portalu stworzonym przez przestępców ofiara ma podać poufne dane - jak na przykład dane do logowania do bankowości internetowej, dane autoryzacyjne z karty kredytowej, dane osobowe, kody autoryzacyjne. To wszystko spowoduje, że oszuści będą w stanie przejąć kontrolę nad kontem bankowym.

Zobacz też: Bankowość online - czego się bać?

Fałszywy profil na Facebooku już zniknął, ale bank nie wyklucza, że mogą powstać kolejne.

d3q0e9p

"Zawsze należy zwracać uwagę na adres strony, na którą następuje przekierowanie. Zanim podasz jakiekolwiek dane na stronie internetowej, zweryfikuj, czy strona, na którą nastąpiło przekierowanie, jest stroną banku" - przypomina Citi Handlowy.

Tak wyglądał fałszywy profil Materiały prasowe
Tak wyglądał fałszywy profil

Uwaga na fałszywe strony udające pośredników szybkich płatności

Przed podobnymi przekrętami ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wraz z Prokuraturą Krajową, Komendą Główną Policji, Europejskim Centrum Konsumenckim i Bankowym Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, UOKiK wystosował specjalny komunikat.

d3q0e9p

"Przestępcy podszywają się pod serwisy oferujące szybkie przelewy (np. Dotpay, PayU, czy Przelewy24). Podstawione strony przestępców wyłudzają loginy i hasła do bankowości internetowej oraz kody autoryzacyjne zatwierdzające przelewy" - czytamy na stronie.

Uważać trzeba szczególnie podczas zakupów w internecie. Na podstawione strony internetowe kierować mogą oszuści wystawiający się na portalach z ogłoszeniami, a także fałszywe sklepy internetowe. Niepokojące powinny być też wszelkie komunikaty - np. od operatorów.

O tym, że zagrożenie jest duże, świadczy fakt, że tylko w marcu odnotowano ponad 100 różnych stron udających pośredników płatności, używanych przez przestępców.

d3q0e9p

Zawsze dokładnie sprawdzajmy, od kogo otrzymujemy wiadomość o zaległościach. Wszelkie wątpliwości starajmy się wyjaśnić. Najlepiej telefonicznie. Bardzo często przestępcy piszą o niewielkim długu licząc na to, że większość będzie wolała spłacić te kilka groszy niż kontaktować się z firmą.

Oszustwo na Blika wciąż groźne

Przypominamy również o ciągle aktualnym oszustwie "na Blika". Przestępcy przechwytują konta na portalach społecznościowych i za ich pomocą rozsyłają prośby do znajomych. W wiadomościach informują o tym, że znaleźli się w trudnej sytuacji i potrzebują pieniędzy.

d3q0e9p

Nie chodzi jednak o przelew czy gotówkę, tylko wypłacenie środków za pomocą kodu BLIK. Działanie jest proste: należy zalogować się na swoją aplikację bankową, wygenerować kod, podać go w wiadomości, a następnie zatwierdzić transakcję. Dzięki temu "znajomy" będzie mógł wypłacić pieniądze z bankomatu. Rzecz jasna problem w tym, że to nie jest prawdziwy kolega, tylko oszust.

Kto wypłaca pieniądze z bankomatu? Nie zawsze jest to przestępca. W niektórych sytuacjach zajmują się tym tzw. "słupy". Czyli nieświadome niczego osoby. Przestępcy "rekrutują" na portalach z ogłoszeniami, oferując atrakcyjną pracę. Polega ona właśnie na wypłacaniu pieniędzy z bankomatów, a następnie wykonywaniu przelewów na poczcie. "Pracownik", myślący że jest "pośrednikiem płatności", staje się częścią przestępstwa.

d3q0e9p

Podziel się opinią

Share

d3q0e9p

d3q0e9p
Więcej tematów