Trwa ładowanie...
d2gna01

Oszuści opublikują materiały kompromitujące, jeśli im nie zapłacisz kryptowalutami

Na całym świecie coraz więcej osób pada ofiarą nowego oszustwa. Hakerzy chcą, by wysyłałać im bitcoiny na anonimowy adres. Jeśli wyślesz, oszuści nie opublikują nielegalnie uzyskanego wideo nagranego z twojej kamery internetowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Twoje nagrania  ostaną opublikowane, jeśli nie zapłacisz Bitcoinami
Twoje nagrania ostaną opublikowane, jeśli nie zapłacisz Bitcoinami (FactorDaily)
d2gna01

Oszustwa oparte na wiadomościach e-mail są przerażająco skuteczne. W rzeczywistości, jak informują zagraniczne źródła, w taki sposób zebrano już ponad 50 tysięcy dolarów. W międzyczasie liczba ofiar, które zgodziły się na szantaż hakerów, rośnie.

Business Insider przejrzał kilkanaście e-maili, które udostępniły mu ofiary, i wyodrębnił cechy charakterystyczne spamerów. Jedną z rzeczy przyciągających uwagę są wstępne e-maile. Pierwszy e-mail wysłany przez hakerów będzie zawierać jedno ze starych haseł w temacie. W treści, oczywiście, będzie napisane, że twój komputer/laptop został zhakowany. Jako dowód hakerzy podadzą jedno z twoich starych haseł. Te hasła mogły zostać uzyskane z przecieków, do których doszło w poprzednich latach. Przecieki były połączone z pocztą e-mail, więc naturalnie możesz uważać, że twój komputer został zhakowany.

A dalej zaczyna się najciekawsze: hakerzy twierdzą, że mają całkowity dostęp do twojego komputera (wraz z kamerą) i potajemnie nagrywali wideo z tobą w roli głównej. Oczywiście, nagrania muszą być bardzo kompromitujące, a więc zazwyczaj oszuści piszą, że są to nagrania, na których oglądasz materiały pornograficzne. Hakerzy prześlą ten film twoim znajomym, krewnym i wszystkim innym osobom z twojej listy kontaktów… chyba że wydasz dużą ilość Bitcoinów.

  Business Insider
(Business Insider)

W e-mailu haker twierdzi, że stworzył film z "podwójnym ekranem": jeden pokazuje ofiarę, drugi – to, co było wyświetlone na ekranie. Typowym przykładem zakończenia takiej wiadomości, będzie zdanie typu: "Uważam, że 1200 dolarów to uczciwa cena za nasz mały sekret. Dokonaj płatności Bitcoinem."

d2gna01

Oprócz tego, haker grozi, że masz tylko jeden dzień, by przelać wymaganą kwotę. Jeśli nie dokonasz tej płatności w ciągu 24 godzin, oszust zrobi to, co zamierzał, czyli prześle film do twoich bliskich.

Jednak w rzeczywistości, nic się nie stanie. Jeśli hakerzy mają twoje stare hasło (niestety, nawet poufne aplikacje czasami mają problemy z bezpieczeństwem, z czego chętnie korzystają oszuści internetowi), to zdecydowanie nie mają dostępu do twej kamery i treści, których szukasz w Internecie. Mają tylko kopię twego adresu e-mail i stare hasło. Wykorzystują te informacje, aby przekonać Cię, że kontrolują twoje urządzenie. Nie znaczy to jednak, że regularna zmiana hasła nie jest koniczna. W przypadku, gdyż nie zmienialiście hasła w ciągu kilku lat, może to być poważne zagrożenie.

d2gna01

Podziel się opinią

Share
d2gna01
d2gna01
Więcej tematów