Ośmiokrotnie wydłuża czas pracy każdej baterii!

Ośmiokrotnie wydłuża czas pracy każdej baterii!04.06.2015 10:52
Ośmiokrotnie wydłuża czas pracy każdej baterii!
Źródło zdjęć: © chip.pl

To jedna z tych historii, które brzmią zbyt pięknie, by mogły być prawdziwe. A może jednak? Jeśli to, co obiecuje właściciel firmy Batteroo jest prawdą, nieduży, metalowy drobiazg może się przyczynić do rewolucji na rynku jednorazowych baterii, w rozmiarach od AAA po D.

Wartość rynku jednorazowych baterii w samych Stanach Zjednoczonych wyceniana jest na 3,4 miliarda dolarów rocznie. Jak twierdzi Bob Roohparvar, ten rynek może niebawem eksplodować, a wszystko za sprawą jego niedużej firmy Batteroo, z siedzibą w Dolinie Krzemowej. A dokładnie za sprawą jej chronionego patentami wynalazku o nazwie Batteriser.

Jak działa Batteriser? To jest właśnie to miejsce, w którym cała historia zaczyna trochę przypominać bajkę dla grzecznych inżynierów, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę padającą na początku obietnicę, że ma on nawet 8-krotnie wydłużać pracę dowolnej jednorazowej baterii alkalicznej. Na szczęście za chwilę nabiera jednak ponownie sensu i zaczyna brzmieć całkiem sensownie.

Nowe ogniwa alkaliczne produkowane są w taki sposób, aby generowały napięcie na poziomie 1,5 V, jednak po pewnym czasie użytkowania spada ono do poziomu 1,35 V. Spadek powoduje, że wiele urządzeń elektrycznych traktuje takie baterie jako rozładowane i zupełnie nieprzydatne, pomimo tego, że mają one jeszcze ogromny potencjał chemiczny. Szacuje się, że tylko około 20 procent tego potencjału jest wykorzystane w sytuacji, w której wiele urządzeń traktuje już baterię jako "martwą".

I właśnie w tym momencie wkracza na scenę Batteriser. Jeśli należałoby go jakoś pokrótce opisać, to chyba najlepsze byłoby określenie "wzmacniacz napięcia". Jak twierdzi jego producent, pozwala on "wycisnąć" z każdej baterii 100 procent jej możliwości. W praktyce wygląda to jeszcze ciekawiej – czas pracy różnych urządzeń z tymi samymi bateriami, ale wyposażonymi dodatkowo w Batteriser wydłużył się między 4,9x do nawet 9,1x. 8-krotne przedłużenie czasu pracy obiecywane przez producenta jest więc nieco optymistycznym uśrednieniem, ale mającym swoje uzasadnienie w rzeczywistości.

288767971772807315
Źródło zdjęć: © (fot. chip.pl)

Wzmacniacze napięcia to nic nowego, natomiast nowe jest podejście firmy Batteroo. Korzystając z rozwoju technologii, zmniejszyła ona swój wzmacniacz do bardzo małej wielkości. Jak twierdzi producent, dzięki temu, że Batteriser wykonany jest z blaszki stalowej o grubości zaledwie 0,1 mm, można go wykorzystać w każdym miejscu, do którego zmieścić się powinna sama bateria.

Oczywiście jest w tej historii pewna luka. Rzeczywiście są urządzenia, dla których napięcie generowane przez baterie jest bardzo istotne - klawiatury bezprzewodowe, konsole do gier, zabawki. Ale są też takie, które działają mimo spadku napięcia - na przykład latarki - co najwyżej z nieco mniejszą efektywnością. Jednak i w tym przypadku Batteriser przynosi korzyść - podnosi jakość pracy takiego urządzenia do poziomu, jakie zapewniają mu całkowicie nowe baterie.

Jak zapewnia Bob Roohparvar, efektywność działania Batterisera jest niezwykle duża - pozwala uzyskać napięcie na poziomie 1,5 V nawet z baterii, która rozładowała się do poziomu 0,6 V. Warto przy tym dodać, że rozładowywanie baterii w czasie nie jest równomierne - znacznie dłużej trwa spadek z poziomu 1,2 V do 1,1 V niż początkowy spadek z 1,5 V do 1,4 V. Skoro więc Batteriser spokojnie pozwala na wykorzystanie ogniw rozładowanych do poziomu 1,2V, zysk w czasie jest nawet dłuższy.

A jaki jest finał tej opowieści? Przekonamy się już niebawem, bo pod koniec czerwca Batteroo startuje z kampanią zbierającą fundusze poprzez portal Indiegogo, zaś we wrześniu planowane jest rozpoczęcie dostaw do sklepów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rynek jednorazowych baterii naprawdę czeka niebawem spore trzęsienie ziemi.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Wiedźmin 3: Myślisz, że widziałeś już wszystko?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)