Trwa ładowanie...
d2l34od
CHIP

Oskary 2016: chcecie wiedzieć, kto je zdobędzie? "Inteligencja roju" zna odpowiedź

Tym razem nie będzie to artykuł o sztucznej inteligencji, ale o badaniach opartych na odpowiedziach zwykłych, żywych ludzi. Przyznajmy, że dość niezwykłych badaniach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oskary 2016: chcecie wiedzieć, kto je zdobędzie? "Inteligencja roju" zna odpowiedź
(AFP)
d2l34od

Według założeń przyjętych przez Unanimous A.I., należało zebrać grupę 53 osób, które nie mają żadnego doświadczenia w temacie badania, a które będą musiały określić swoje przewidywania w mniej niż jedną minutę. Specjalny program zbiera następnie poszczególne odpowiedzi i przekształca je w zbiorowe przewidywanie przyszłości, przy czym nie chodzi tu o zwykłą statystykę czy demokratyczne "głosowanie", w którym większość ma rację. Wręcz przeciwnie, może się zdarzyć, że zostanie wybrana odpowiedź mniejszej liczby osób (lub nawet jednej osoby), która jednak z jakichś względów będzie najlepsza dla całej grupy. Jak twierdzi prezes firmy Unanimous A.I., Dr. Louis Rosenberg, chodzi o naśladowanie sposobu, w jaki na przykład funkcjonują pszczoły w roju, ławice ryb albo stada ptaków.

Unanimous A.I. ma już za sobą kilka spektakularnych "trafień", takich jak określenie tegorocznego zwycięzcy Super Bowl, ale stawia przed sobą kolejne, bliskie już wyzwanie. Chodzi o przewidzenie zwycięzców tegorocznych Oskarów - najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród branży filmowej.

Jeśli nie chce się wam oglądać gali wręczania Oskarów w nocy z 28 na 29 lutego 2016 roku, to nie ma problemu, bo znamy już wyniki, a raczej znamy przewidywania "inteligencji roju", które z dużym prawdopodobieństwem mogą okazać się trafne:

d2l34od

Oskar za najlepszy film 2016: Zjawa Oskar dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej 2016: Brie Larson (Pokój) Oskar dla najlepszego aktora pierwszoplanowego 2016: Leonardo DiCaprio (Zjawa) Oskar dla najlepszego reżysera 2016: A.G. Iñárritu (Zjawa) Oskar dla najlepszej aktorki drugoplanowej 2016: Kate Winslet (Steve Jobs) Oskar dla najlepszego aktora drugoplanowego 2016: Sylvester Stallone (Creed)

Warto przypomnieć, że różnego typu algorytmy przewidujące wyniki rozdania Oskarów stosowane są już od dobrych paru lat. I stosowane są z mniejszymi lub większymi sukcesami - do tych drugich zaliczyć można chociażby zeszłoroczne przewidywania analityków Microsoftu, które na 24 zwycięzców w poszczególnych kategoriach trafnie określiły aż 21. To już naprawdę można nazwać konkretnym przewidywaniem przyszłości.

JB

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Superhot już do pobrania

d2l34od

Podziel się opinią

Share
d2l34od
d2l34od
Więcej tematów