Orlen chce przejąć spółkę Energa. W planach budowa silnego koncernu multienergetycznego

Orlen chce przejąć spółkę Energa. W planach budowa silnego koncernu multienergetycznego

Orlen chce przejąć spółkę Energa. W planach budowa silnego koncernu multienergetycznego
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Energa SA
06.12.2019 09:41

PKN Orlen poinformował w czwartek, że chce przejąć spółkę Energa i planuje zbudować multienergetyczny koncern. Spółka ogłosiła wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 100 procent akcji wyemitowanych przez Energa S.A. w cenie 7 złotych za jedną sztukę.

PKN Orlen ogłosił plany przejęcia spółki Energa i wezwał do sprzedaży wszystkich 414 067 114 akcji wyemitowanych przez spółkę. Wartość nominalna jednej akcji to 10,92 złotych. Cena jednej sztuki w wezwaniu została określona na 7 złotych.
Rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje objęte wezwaniem datowane jest na 31 stycznia 2020 r. natomiast data zakończenia to 9 kwietnia 2020 roku.

- Spółka informuje,że w dniu 5 grudnia 2019 roku ogłosiła wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji wyemitowanych przez ENERGA S.A. z siedzibą w Gdańsku. Spółka jest jedynym podmiotem nabywającym akcje w wezwaniu" – brzmi komunikat PKN Orlen.

- Energa SA już teraz ponad 30 proc. energii produkuje z OZE, posiada również rozbudowaną sieć dystrybucji o długości ok. 190 tys. km. Transakcja przejęcia Energi ma szczególne znaczenie w kontekście planowanych przez PKN ORLEN inwestycji w morskie farmy wiatrowe" - pisze na TT prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Wezwanie zostało ogłoszone pod czterema warunkami. Pierwszym z nich jest uzyskanie zgody od Komisji Europejskiej na przejęcie spółek Energa i Lotos w ciągu trzech miesięcy.

- Uzyskanie zgody Komisji Europejskiej dla przejęcia Energi będzie dużo prostsze i szybsze niż dla Lotosu, gdyż Energa nie prowadzi działalności poza Polską. Liczymy, że zgoda Komisji na przejęcie Lotosu i Energi będzie mniej więcej w tym samym czasie, czyli w ciągu trzech miesięcy - mówi Daniel Obajtek.

Kolejne warunki dotyczą zgody spółki Energa na przejęcie przez Orlen oraz tego aby na wezwanie odpowiedziało przynajmniej 66 procent posiadaczy akcji.

PKN Orlen transakcje traktuje długoterminowa i strategiczną inwestycję.

- Zamiarem wzywającego jest stworzenie zintegrowanego koncernu typu multi-utility, powstałego w wyniku połączenia działalności wzywającego oraz spółki, zdolnego do efektywniejszego działania na coraz bardziej konkurencyjnym rynku paliwowym i energetycznym, przy jednoczesnym zwiększeniu odporności połączonego biznesu na ryzyka i wahania rynkowe" - czytamy w oświadczeniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)