Opóźniamy wdrożenie przepisów telekomunikacyjnych

Opóźniamy wdrożenie przepisów telekomunikacyjnych
Źródło zdjęć: © WP.PL

19.07.2011 15:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

KE wszczęła we wtorek postępowanie przeciw 20 krajom UE, w tym Polsce, w związku z opóźnieniami we wdrażaniu unijnych przepisów telekomunikacyjnych. Zdaniem wiceminister infrastruktury Magdaleny Gaj, nowe przepisy powinny wejść w życie w Polsce do końca roku

Termin wdrożenia tych przepisów upłynął 2. maja br. Proces legislacyjny trwa we wszystkich państwach UE i większość z nich poinformowała już Komisję Europejską o niektórych przepisach wykonawczych, jednak tylko siedem krajów: Dania, Estonia, Finlandia, Irlandia, Malta, Szwecja i Wielka Brytania zgłosiły pełne wdrożenie nowych przepisów.

Obraz
© (fot. AFP)

Do dwudziestki pozostałych krajów KE wysłała tzw. "wezwania do usunięcia uchybienia" w ramach unijnego postępowania o naruszenie prawa.

W nowych przepisach chodzi m.in. o zapewnienie możliwości zmiany operatora telekomunikacyjnego w jeden dzień z zachowaniem tego samego numeru telefonu, a także o większą przejrzystość oferowanych usług oraz lepszą ochronę w sieci danych osobowych klientów.

KE dała krajom dwa miesiące na odpowiedź.

"W razie braku odpowiedzi lub w przypadku niesatysfakcjonującej odpowiedzi Komisja może formalnie wezwać państwa członkowskie do wdrożenia przepisów (...) a następnie przekazać sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej" - ostrzega KE w komunikacie.

Jak powiedziała we wtorek PAP Gaj, Polska jest w trakcie wdrażania czterech dyrektyw unijnych. "Te przepisy znajdą się w nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego. (...) Projekt jest obecnie na etapie konsultacji społecznych i myślę, że powinniśmy zakończyć je do końca sierpnia. Wtedy projekt trafi do uzgodnień międzyresortowych tak, żeby nowa Rada Ministrów już po wyborach mogła go przyjąć. Do końca roku projekt powinien zostać uchwalony rzez Sejm" - zaznaczyła.

Dodała, że opóźnienie we wdrożeniu przepisów wyniesie około pół roku. "Pakiet telekomunikacyjny jest obszernym zbiorem przepisów i stąd opóźnienia państw unijnych. Komisja Europejska była informowana przez Polskę o problemach z implementacją. KE bardzo szybko wszczęła to postępowania. Takie prawo Komisji, a my będziemy robić wszystko, aby jak najszybciej unijne przepisy wdrożyć. Dodam jeszcze, że pewne rozwiązania, które są zawarte w dyrektywach, jak choćby zmiany operatora telekomunikacyjnego w ciągu jednego dnia z zachowaniem tego samego numeru telefonu, już funkcjonują w Polsce od dwóch lat" - powiedziała.

Dodała, że rząd zamierza informować KE, jak przebiega proces wdrożenia unijnego prawa i kiedy zostanie zakończony.

Zaznaczyła też, że w projekcie nowelizacji zawarte są m.in. przepisy dotyczące efektywnego zarządzania częstotliwościami radiowymi, współpracy Urzędu Komunikacji Elektronicznej z Organem Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) oraz szerszych praw konsumentów.

Michał Kot, Łukasz Osiński (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)