Opatrunek ze światłowodami monitorującymi ranę

Opatrunek ze światłowodami monitorującymi ranę

Opatrunek ze światłowodami monitorującymi ranę
Źródło zdjęć: © Gizmodo
25.05.2011 11:31

Nowoczesny bandaż nie powstał po to, by sprzyjać oddawaniu się masakrycznym perwersjom. Szwajcarski prototyp "inteligentnego opatrunku" ma obserwować ranę, by w porę udało się wykryć zakażenie.

Pacjenci ze szwami pooperacyjnymi są często bardzo osłabieni chorobą, więc infekcja jest dla nich bardzo groźna. Wczesne leczenie zakażenia może okazać się zbawienne. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu we Fryburgu pracują nad bandażem z wszytymi światłowodami, których zadanie polega na wykrywaniu zmian zakwaszenia rany.

Obraz
© (fot. Gizmodo)

To pewny test, czy wdało się zakażenie. Przewody po prostu zmieniają kolor pod wpływem zakwaszenia, do pomiaru nie trzeba żadnego innego urządzenia. Badania nad innowacją trwają już od dwóch lat, a największą trudnością było opracowanie światłowodów wystarczająco giętkich, by nie utrudniały założenia bandaża.

Osoby, które skorzystają z tego wynalazku, to nie tylko pacjenci po operacjach, ale i cukrzycy oraz przewlekle chorzy, którzy cierpią na odleżyny. Teraz pomiar zakwaszenia ran polega na pobraniu próbki surowicy spod opatrunku, co jest inwazyjne, bolesne i grozi infekcją.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)