Trwa ładowanie...
d17tn10
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Okulary ocenią koncentrację podczas pracy

Wbudowany w okulary Google Glass system mógłby oceniać stopień zaangażowania w wykonywaną pracę i odpowiednio zmniejszać lub zwiększać trudność wykonywanych zadań - informuje "New Scientist". Nad nieinwazyjną techniką oceny pracy mózgu pracuje Dan Afergan z Tufts University w Medford (stan Massachusetts).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Okulary ocenią koncentrację podczas pracy
(Max Braun / flickr.com / CC)
d17tn10

Nad nieinwazyjną techniką oceny pracy mózgu pracuje Dan Afergan z Tufts University w Medford (stan Massachusetts). Eksperymentalny system monitoruje obciążenie mózgu wysyłając impulsy podczerwieni do kory przedczołowej mózgu 1. razy na sekundę (dla bliskiej podczerwieni czaszka jest praktycznie przezroczysta). Ilość światła pochłanianego i odbijanego przez utlenowaną i nieutlenowaną hemoglobinę we krwi pozwala ocenić, jak ciężko pracuje mózg. To tak zwana funkcjonalna spektroskopia bliskiej podczerwieni (fNIRS).

Oprogramowanie stara się utrzymać mózg w stanie pełnej koncentracji. Podczas badań laboratoryjnych ochotnicy mają za zadanie kontrolować kilka wirtualnych dronów. Jeśli ich koncentracja słabnie, dostają kolejnego drona do kontrolowania, gdy wykonywane czynności są zbyt absorbujące, liczba dronów się zmniejsza.

Laboratoryjny fNIRS to spora instalacja - mnóstwo diod, światłowody, skrzynki z elektroniką. Jednak jego miniaturyzacja postępuje. Zespół Sophie Piper z uniwersytetu medycznego Charite testował w tym roku podobne, ale przenośne urządzenie na rowerzystach poruszających się ulicami Berlina.

d17tn10

Afergan dysponuje już układem fNIRS zmniejszonym do rozmiarów małego chipa i pracuje nad systemem nawigacyjnym dla kierowców opartym o opracowane przez Google okulary rzeczywistości rozszerzonej Google Glass. Okulary mogłyby mierzyć stopień koncentracji kierowcy, dostarczając informacje w zależności od wyników. Przy dużej koncentracji pokazywałyby tylko podstawowe polecenia albo podawały instrukcje głosowe, przy pewnym rozluźnieniu uwagi - na przykład na prostym odcinku drogi - do kierowcy trafiałoby więcej detali. Naukowcy chcą też wykorzystać oprogramowanie Google Now, aby przekazywać zawiadomienia tylko wówczas, gdy mózg jest na to gotowy.

Erin Solovey, specjalistka z Drexel University w Filadelfii (Pennsylvania) zwraca uwagę, że ocena pracy mózgu kierowcy będzie się stawała coraz ważniejsza. Wiele samochodów wyposażonych jest w automatyczne systemy śledzące pas czy pozwalające automatycznie zaparkować. Są one przydatne, ale też mogą sprzyjać nieuważnemu wykonywaniu tych manewrów, jeśli kierowca zbytnio im ufa.

Systemy wykorzystujące fNIRS mogłyby monitorować poziom uwagi kierowcy i dostosowywać do niego działanie automatyki, tak, aby był zaangażowany w manewry wykonywane przez samochód.

Najnowsze i najpopularniejsze smartfony w najniższych cenach! Kliknij i sprawdź oferty!

d17tn10

Podziel się opinią

Share

d17tn10

d17tn10