Trwa ładowanie...
holderName

Okręt desantowy "zaatakował" turystów na plaży

Spokojny dzień turystów odpoczywających na plaży nad Bałtykiem w
obwodzie kaliningradzkim niespodziewanie zakłóciło przybicie do brzegu okrętu desantowego
rosyjskiej marynarki wojennej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Okręt desantowy "zaatakował" turystów na plaży
holderName

Jak podała telewizja "Rossija 24", poduszkowiec Mordowia z hukiem wylądował pośród zaskoczonych plażowiczów, po czym wybiegli z niego na brzeg żołnierze piechoty morskiej. Świadkowie sfilmowali zdarzenie i zamieścili je w serwisie internetowym YouTube.

Dziennik "Komsomolska prawda" napisał w czwartek, że według ministerstwa obrony w Moskwie okręt wykonywał rutynowe ćwiczenia taktyczne na dzikiej plaży pod Kaliningradem, stanowiącej poligon wojskowy i należącej do resortu.

holderName

Imponujący okręt

Poduszkowiec Mordowia został zwodowany w 199. roku. Jest przeznaczony do transportu morskiego jednostek szturmowych. Waży ponad 550 ton i może na swym pokładzie pomieścić nawet 500 żołnierzy (w tym 360 pod pokładem). W innych konfiguracjach pomieści 10 transporterów opancerzonych i 140 żołnierzy lub 3 wielkie czołgi bojowe (do 140 ton). Jego przestrzeń ładunkowa ma 400 metrów kwadratowych powierzchni, a zbiorniki paliwa pomieszczą aż 56 ton oleju napędowego.

Jednostka może wpływać nie tylko na płaski ląd. Nie ma również problemu z pokonaniem dość stromych wzniesień, a nawet pionowych ścian, jeśli ich wysokość nie przekracza 1,6 metra wysokości. Przy wszystkich tych właściwościach poduszkowiec osiąga prędkość do 7. km/h (ok. 40 węzłów).

To jeden z największych tego typu okrętów na świecie.

Źródło: PAP / JG, WP.PL

-/jg/jg

Statki i okręty w Polsce. Nowy wymiar

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów