Trwa ładowanie...
ycipk-4fqnvn

Ogromna połać lodu odrywa się od Antarktydy. O dziwo nikomu nie zagraża

Niesamowite zjawisko można zaobserwować na Antarktydzie. Ogromna połać lodu, większa dwa razy od Nowego Jorku, pęka. I nie jest to kwestia lat czy dekad. Bruzda nachodząca z obu stron zbliża się do siebie coraz bardziej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szelf niedługo zacznie dryf
Szelf niedługo zacznie dryf (Fotolia)
ycipk-4fqnvn

Lodowy szelf Brunt znajduje się na północno-zachodnim brzegu Antarktydy. Jego nazwa wzięła się od meteorologa Ddavida Brunta. Na powierzchni znajduje się tam stacja badawcza Halley. To tam geologowie, glacjologowie badają atmosferę i wpływ zmian klimatycznych na półki lodowe. Ich praca jest teraz zagrożona.

Chociaż stacja była wiele razy przebudowywana (ostatni raz w 2012 roku), jej praca od 1956 roku dostarczała wielu istotnych danych. Teraz nie wiadomo, jaki będzie los badaczy, naukowców oraz dalszych badań. Oczywiście nie znaczy to, że będą pozostawieni sami sobie.

ycipk-4fqnvn

Myślą raczej o ewakuacji – jednak dalsze badania będą musiały odbywać się w innym miejscu.
Tymczasem pęknięcia są oddalone od siebie o około 4 kilometry. Według różnych wyliczeń, dotrą do siebie w przeciągu dni lub tygodni. Po tym czasie oderwą się od kontynentu i rozpoczną dryf. Tymczasem pracownicy przygotowują się do potencjalnej ewakuacji.

Nowy Jork ma 783,8 km². Lodowy szelf jest dwa razy większy. I chociaż takie "odpadanie" to naturalny proces, naukowcy wskazują, że półki lodowe są coraz cieńsze od dołu. To może być bezpośredni efekt zmian klimatycznych.

ycipk-4fqnvn

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4fqnvn

ycipk-4fqnvn
ycipk-4fqnvn