Trwa ładowanie...
d46ylwt

Ogromna jaskinia pod powierzchnią Księżyca. Rozciąga się na ponad 50 km

Sonda japońskiej organizacji JAXA przesłała dane potwierdzające istnienie ogromnej jaskini na Księżycu. To może być idealne miejsce na budowę pierwszych kosmicznych baz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wizualizacja księżycowej jaskini
Wizualizacja księżycowej jaskini (JAXA)
d46ylwt

Jaskinia znajduje się po jasnej stronie Księżyca, na terenie określanym jako Marius Hills. Rozciągająca się na 50 km struktura jest dosyć wąska, ma zaledwie 100 m szerokości.

Mimo wąskiego terenu, wydaje się być idealnym miejscem na przyszłą bazę księżycową. Dzięki osłonie, jaką daje powierzchnia Księżyca, mogłaby chronić przed silnym promieniowaniem kosmicznym i zabójczo niską temperaturą.

Już w roku 2009 ta sama sonda, nosząca nazwę Kaguya, zaobserwowała na powierzchni Księżyca podejrzany szyb. Miał średnicę 50 metrów oraz sięgał na 50 metrów w dół. Dzięki zastosowaniu radaru podpowierzchniowego, sonda zebrała dane na temat nieznanej struktury. Zespół badaczy z JAXA po przeanalizowaniu informacji przesłanych przez sondę, stworzył wizualizację jaskini.

d46ylwt

Zobacz także: X-37B - tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych

Dalsze badania potwierdziły istnienie jaskini. Jako skutek jej powstania sugeruje się procesy wulkaniczne. Naukowcy twierdzą również, że może się w niej znajdować zamarznięta woda.

d46ylwt

Podziel się opinią

Share

d46ylwt

d46ylwt
Więcej tematów