Qaqwqwrqw

Oficjalnie: 156 metrów wysokości - w Gdańsku już powstaje najwyższy wieżowiec w północnej Polsce

"Gwiazda" wśród polskich wieżowców - tak o najnowszej inwestycji mówi właściciel kompleksu biurowego Olivia Business Centre. W Gdańsku już powstaje najwyższy w północnej Polsce wieżowiec, będzie on mieć wysokość 156 metrów. To aż o 30 metrów więcej, niż mierzy broniący jeszcze tego tytułu kompleks Sea Towers w Gdyni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oficjalnie: 156 metrów wysokości - w Gdańsku już powstaje najwyższy wieżowiec w północnej Polsce
(OBC)
Qaqwqwrqw

30 czerwca 2016 roku uroczyście wmurowano kamień węgielny pod powstający budynek. Z najwyższego piętra Olivia Star - bo tak nazywać się będzie wysokościowiec - czyli z ponad 150 metrów nad ziemią, będzie można podziwiać _ najciekawszą panoramę w Polsce _: Zatoka Gdańska, Gdańsk, klify Gdyni, porty w Gdyni i Gdańsku, molo w Sopocie, Półwysep Helski oraz zadrzewiony Trójmiejski Park Krajobrazowy. Z tego powodu na najwyższych piętrach budynku powstanie ogólnodostępny taras widokowy i centrum konferencyjne. Będą do nich prowadziły dwie osobne windy, które nie będą zatrzymywały się na piętrach biurowych.

Budynek będzie połączony z przeszklonym ogrodem zimowym, który powstanie na wewnętrznym patio z zielenią i fontannami. Ogród został zaprojektowany jako miejsce, w którym odbywać się mają wydarzenia edukacyjne i artystyczne. Całoroczna przestrzeń o ciekawej atmosferze udostępniona zostanie lokalnej społeczności.

Olivia Star będzie najwyższym budynkiem w północnej Polsce. Szczytowy punkt elewacji tego wysokościowca znajdzie się na wysokości 15. metrów, a łącznie z iglicami budynek osiągnie 180 metrów. Wprowadzenie się pierwszych najemców planowane jest na wiosnę 2017 roku.

Qaqwqwrqw
(fot. OBC)
Podziel się

Kształt budynku będzie nawiązywał do architektury obiektu sąsiadującego, czyli Hali Olivia. - Olivia Star będzie najnowocześniejszym obiektem wysokościowym w Polsce. Będzie to jeden z 3 budynków w Polsce z trójszybową, całoszklaną fasadą (pierwszy był Olivia Six), a co jeszcze ważniejsze, na wszystkich piętrach biurowych znajdą się specjalnie zaprojektowane systemy wentylacji naturalnej, co sprawi że komfort pracy w Olivia Star będzie nieporównywalnie większy niż we wszystkich obecnie budowanych wieżowcach. Będzie to możliwe dzięki innowacyjnej fasadzie, którą sami zaprojektowaliśmy i przebadaliśmy w Niemczech. W Warszawie powstają podobne budynki, ale żaden z nich nie ma takiego rozwiązania. Uchylne fragmenty elewacji pozwolą wentylować świeżym powietrzem każde pomieszczenie. Budynek został przebadany także pod względem akustyki, no i oczywiście będzie certyfikowany w ekologicznym systemie BREEAM na poziomie Excellent - powiedział Maciej Kotarski, dyrektor wynajmu w Olivia Business Centre.

Obok nowej inwestycji znajdują się niezwykle nowoczesny Kampus Oliwa Uniwersytetu Gdańskiego, wielofunkcyjne obiekty biurowe oraz inkubatory dla innowacyjnych przedsięwzięć. Budynek wysokościowy będzie więc dominantą i naturalnym dopełnieniem tej części miasta.

- Lokalizacja ta jest jak najbardziej prawidłowa w kontekście procesu rozwoju tzw. Centralnego Pasma Usługowego i jednocześnie koncepcji rozwoju „miasta do wewnątrz”. Taka lokalizacja jest również w pełni poparta obecnie obowiązującymi aktami prawa lokalnego oraz studiami urbanistycznymi - ocenił projekt pod kątem urbanistycznym prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, Kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Qaqwqwrqw

OLIVIA STAR

• Wysokość całkowita: 180 m
• Najwyższy punkt elewacji: 156 m
• Wysokość najwyższego punktu nad poziomem morza: 200 m n.p.m.
• Liczba kondygnacji nadziemnych: 35
• Liczba kondygnacji podziemnych: 3
• Powierzchnia całkowita: 67.672 mkw.
• Powierzchnia użytkowa: 59.280 mkw.
• Powierzchnia do wynajęcia: 45.690 mkw.
• Liczba miejsc parkingowych: 253
• Możliwość naturalnej wentylacji: TAK
• System certyfikacji ekologicznej: BREEAM
• Planowane wprowadzenie pierwszych najemców: wiosna 2017

Sebastian Kupski

WP / OCB

Qaqwqwrqw
Polub WP Tech
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw