Oficjalnie: 156 metrów wysokości - w Gdańsku już powstaje najwyższy wieżowiec w północnej Polsce

Oficjalnie: 156 metrów wysokości - w Gdańsku już powstaje najwyższy wieżowiec w północnej Polsce

Oficjalnie: 156 metrów wysokości - w Gdańsku już powstaje najwyższy wieżowiec w północnej Polsce
Źródło zdjęć: © OBC
30.06.2016 18:53, aktualizacja: 01.07.2016 09:42

"Gwiazda" wśród polskich wieżowców - tak o najnowszej inwestycji mówi właściciel kompleksu biurowego Olivia Business Centre. W Gdańsku już powstaje najwyższy w północnej Polsce wieżowiec, będzie on mieć wysokość 156 metrów. To aż o 30 metrów więcej, niż mierzy broniący jeszcze tego tytułu kompleks Sea Towers w Gdyni.

30 czerwca 2016 roku uroczyście wmurowano kamień węgielny pod powstający budynek. Z najwyższego piętra Olivia Star - bo tak nazywać się będzie wysokościowiec - czyli z ponad 150 metrów nad ziemią, będzie można podziwiać _ najciekawszą panoramę w Polsce _: Zatoka Gdańska, Gdańsk, klify Gdyni, porty w Gdyni i Gdańsku, molo w Sopocie, Półwysep Helski oraz zadrzewiony Trójmiejski Park Krajobrazowy. Z tego powodu na najwyższych piętrach budynku powstanie ogólnodostępny taras widokowy i centrum konferencyjne. Będą do nich prowadziły dwie osobne windy, które nie będą zatrzymywały się na piętrach biurowych.

Budynek będzie połączony z przeszklonym ogrodem zimowym, który powstanie na wewnętrznym patio z zielenią i fontannami. Ogród został zaprojektowany jako miejsce, w którym odbywać się mają wydarzenia edukacyjne i artystyczne. Całoroczna przestrzeń o ciekawej atmosferze udostępniona zostanie lokalnej społeczności.

Olivia Star będzie najwyższym budynkiem w północnej Polsce. Szczytowy punkt elewacji tego wysokościowca znajdzie się na wysokości 15. metrów, a łącznie z iglicami budynek osiągnie 180 metrów. Wprowadzenie się pierwszych najemców planowane jest na wiosnę 2017 roku.

Obraz
© (fot. OBC)

Kształt budynku będzie nawiązywał do architektury obiektu sąsiadującego, czyli Hali Olivia. - Olivia Star będzie najnowocześniejszym obiektem wysokościowym w Polsce. Będzie to jeden z 3 budynków w Polsce z trójszybową, całoszklaną fasadą (pierwszy był Olivia Six), a co jeszcze ważniejsze, na wszystkich piętrach biurowych znajdą się specjalnie zaprojektowane systemy wentylacji naturalnej, co sprawi że komfort pracy w Olivia Star będzie nieporównywalnie większy niż we wszystkich obecnie budowanych wieżowcach. Będzie to możliwe dzięki innowacyjnej fasadzie, którą sami zaprojektowaliśmy i przebadaliśmy w Niemczech. W Warszawie powstają podobne budynki, ale żaden z nich nie ma takiego rozwiązania. Uchylne fragmenty elewacji pozwolą wentylować świeżym powietrzem każde pomieszczenie. Budynek został przebadany także pod względem akustyki, no i oczywiście będzie certyfikowany w ekologicznym systemie BREEAM na poziomie Excellent - powiedział Maciej Kotarski, dyrektor wynajmu w Olivia Business Centre.

Obok nowej inwestycji znajdują się niezwykle nowoczesny Kampus Oliwa Uniwersytetu Gdańskiego, wielofunkcyjne obiekty biurowe oraz inkubatory dla innowacyjnych przedsięwzięć. Budynek wysokościowy będzie więc dominantą i naturalnym dopełnieniem tej części miasta.

- Lokalizacja ta jest jak najbardziej prawidłowa w kontekście procesu rozwoju tzw. Centralnego Pasma Usługowego i jednocześnie koncepcji rozwoju „miasta do wewnątrz”. Taka lokalizacja jest również w pełni poparta obecnie obowiązującymi aktami prawa lokalnego oraz studiami urbanistycznymi - ocenił projekt pod kątem urbanistycznym prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, Kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.

OLIVIA STAR

• Wysokość całkowita: 180 m
• Najwyższy punkt elewacji: 156 m
• Wysokość najwyższego punktu nad poziomem morza: 200 m n.p.m.
• Liczba kondygnacji nadziemnych: 35
• Liczba kondygnacji podziemnych: 3
• Powierzchnia całkowita: 67.672 mkw.
• Powierzchnia użytkowa: 59.280 mkw.
• Powierzchnia do wynajęcia: 45.690 mkw.
• Liczba miejsc parkingowych: 253
• Możliwość naturalnej wentylacji: TAK
• System certyfikacji ekologicznej: BREEAM
• Planowane wprowadzenie pierwszych najemców: wiosna 2017

Sebastian Kupski

WP / OCB

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)