Trwa ładowanie...
d14305a

Odtworzyli potężne zjawisko kosmiczne na Ziemi. Pozwoli zrozumieć czarne dziury

Żeby coś zrozumieć, trzeba się temu bliżej przyjrzeć. Dlatego postanowiono stworzyć "makietę" zjawiska, nad którym głowią się od lat naukowcy.
Share
Wizualizacja rozbłysku gamma.
Wizualizacja rozbłysku gamma.Źródło: flickr.com, Fot: ESO
d14305a

Wspomniane zjawisko to rozbłyski gamma – potężne wyładowania elektromagnetyczne, które znajdują się poza naszą galaktyką. Są jednak widoczne z powodu potężnej mocy – jeden wybuch uwalnia w ciągu sekund tyle energii, ile Słońce w ciągu 10 miliardów lat. Aby lepiej zrozumieć to zjawisko, jego przebieg i pochodzenie, postanowiono odtworzyć je w laboratorium.

Międzynarodowa grupa naukowców skonstruowała promień, które emituje specjalny rodzaj plazmy, zwany plazmą elektronowo-pozytronową. Promienie te tworzą silne i długotrwałe pola elektromagnetyczne.

To nie jedyna tajemnica kosmosu, która trapi naukowców

Zdaniem badaczy, obserwacje tego promienia pozwoli zrozumieć, w jaki sposób rozbłyski gamma powstają. Mało tego, według jednego z nich, Gianluci Sarri z Uniwersytetu w Queen, eksperyment potwierdza, że obecne stosowane modele interpretacji promieni gamma zostają potwierdzone przez eksperyment.

d14305a

Zdaniem naukowca, promień pozwoli również zrozumieć, w jaki sposób rozbłyski gamma powstają czarnych dziurach. Nie da się jej oczywiście odtworzyć w warunkach laboratoryjnych, jednak eksperyment ma jeszcze jeden aspekt. Badanie rozbłysków gamma i czarnych dziur wiąże się z poznaniem emitowanych przez nie sygnałów. Dzięki temu będzie można je rozróżnić i wiedzieć, czy emitowane dźwięki mają pochodzenie pozaziemskie, czy od kosmitów.

d14305a

Podziel się opinią

Share
d14305a
d14305a
Więcej tematów