Odnaleziono zaginione "złote miasto". Skrywało swe tajemnice przez 3400 lat

Odnaleziono zaginione "złote miasto". Skrywało swe tajemnice przez 3400 lat

Zaginione miasto odnaleziono w okolicy dzisiejszego Luksoru
Zaginione miasto odnaleziono w okolicy dzisiejszego Luksoru
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
13.04.2021 18:22

Zespół egipskich archeologów przyznał, że dokonał "drugiego najważniejszego odkrycia archeologicznego od czasu grobu Tutenchamona". Na północ od współczesnego Luksoru naukowcy znaleźli "zagubione złote miasto".

To może być jedno z najważniejszych odkryć od czasu odnalezienia grobu Tutenchamona, przyznał zespół egipskich naukowców. "Złote miasto" było najprawdopodobniej miejscem, gdzie powstawały liczne artefakty i inne wartościowe przedmioty. 

Hieroglify znalezione na miejscu wykopalisk wskazują, że "złote miasto" funkcjonowało za panowania faraona z XVIII dynastii Amenhotepa III (1386-1353 pne). Okres ten wyróżniał się szczególnym dobrobytem, a Egipt był u szczytu międzynarodowej potęgi. 

Najstarszy syn i spadkobierca faraona, Tutmozis, zmarł młodo, tron ​​przeszedł więc na jego drugiego syna, Amenhotepa IV, który wkrótce zmienił imię na Echnaton. (Jego królową była Nefertiti, a synem, który ostatecznie objął tron, był słynny chłopiec-król, Tutanchamon).

Echnaton przeniósł stolicę kraju z dala od Teb, ustanawiając nową stolicę w miejscu dzisiejszego miasta Amarna oraz zakazał religii politeistycznej, co odbiło się głośnym echem w starożytnym świecie. Wszelkie reformy Echnatona anulował jego syn i następca, który przeniósł stolicę kraju z powrotem do Memfisu i przywrócił wiarę w wielu bogów. 

Tajemnica "złotego miasta"

Najnowsze odkrycie rzuca jednak więcej światła na kontrowersyjne decyzje, które podjął Echnaton. Jednak już samo "złote miasto" jest niesamowitym odkryciem, a Salima Ikram, archeolog, która kieruje oddziałem egiptologii Uniwersytetu Amerykańskiego w Kairze nazwała je "egipskimi Pompejami". 

Betsy Bryan, egiptolog z Johns Hopkins University, nazwała to "drugim najważniejszym odkryciem archeologicznym od czasu grobu Tutanchamona". W ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia wykopalisk we wrześniu ubiegłego roku zespół kierowany przez Zahi Hawassa odnalazł niezwykłą formację z cegieł, która jest niespotykana w architekturze starożytnego Egiptu. 

Zespół znalazł również liczne pierścienie, skarabeusze, naczynia ceramiczne, szczątki z tysięcy posągów i dużą liczbę narzędzi, prawdopodobnie używanych do przędzenia lub tkania i odlewania form. Odnaleziono również fragmenty piekarni i strefy do przygotowywania jedzenia, a także miejsce produkcji cegieł i część administracyjna. 

Najdziwniejszym chyba znaleziskiem był jednak słój z suszonym mięsem datowany na rok przed całkowitym opuszczeniem miasta przez mieszkańców. Powód opuszczenia "złotego miasta" jest jednak nieznany, ale naukowcy mają nadzieję, że dalsze wykopaliska pozwolą rozwiązać tę zagadkę. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)