Trwa ładowanie...
holderName

Odkryto wzór na utratę skarpety

Kto z nas nigdy nie zgubił skarpetki podczas prania? Okazuje się, że problem ten jest powszechny, a liczba pozostawionych bez pary skarpet jest ogromna. Brytyjscy naukowcy postanowili rozwiązać ten sekret, a prowadzone przez nich badania doprowadziły nawet do opracowania wzoru matematycznego określającego prawdopodobieństwo zgubienia skarpetek podczas prania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odkryto wzór na utratę skarpety
(Shutterstock)
holderName

Badanie zlecone przez Samsunga w związku z wprowadzeniem na rynek pralki AddWash wykazało, że Brytyjczycy gubią średnio 1,3 skarpety miesięcznie (czyli ponad 1. rocznie). Biorąc pod uwagę średnią długość życia przeciętnego Brytyjczyka, która zgodnie z danymi ONS wynosi 81 lat, w ciągu całego życia gubi on 1264 skarpety, co kosztuje aż 2528 GBP (około 14 000 PLN).

Biegły psycholog dr Simon Moore oraz statystyk Geoff Ellis podjęli się próby zidentyfikowania czynników, które powodują gubienie drobnych części garderoby, a także wyprowadzenia wzoru matematycznego. Zespół przebadał grupę 200. osób.

W wyniku wywiadów indywidualnych naukowcom udało się ustalić, że powszechne przyczyny gubienia skarpet to: niezauważone wpadnięcie skarpety za grzejnik lub pod meble, dodawanie pojedynczych skarpet do prania w niewłaściwym kolorze i oddzielenie ich w ten sposób od pary, nieprzypięcie skarpety na sznurze do wieszania bielizny (co powodowało jej upadek i porwanie przez wiatr) albo po prostu nieuważne dobieranie w pary.

holderName

Wzór na zgubienie skarpety

Przeprowadzone badania pomogły również naukowcom opracować następujący wzór na utratę skarpety (im wyższy wskaźnik, tym prawdopodobieństwo wyższe).

Wskaźnik utraconej skarpety = (L+C) - (PxA)

Gdzie:

holderName

L = wielkość prania (obliczona poprzez pomnożenie liczby osób w gospodarstwie domowym przez częstotliwość prań w tygodniu)

C = złożoność prania (obliczona poprzez dodanie liczby rodzajów prań robionych w gospodarstwie domowym w ciągu tygodnia oraz pomnożenie tej wartości przez liczbę skarpet pranych w ciągu tygodnia)

P = pozytywne nastawienie do prania (mierzone w skali od 1 do 5. gdzie 1 oznacza „Wyraźna niechęć do prania ubrań”, a 5 oznacza „Zdecydowana radość z prania ubrań”)

*A = stopień uwagi *(będący sumą działań wykonywanych na początku każdego prania, takich jak sprawdzanie kieszeni, odwijanie rękawów, przewracanie rzeczy na właściwą stronę i rozwijanie skarpet)

 Pralka, która umożliwia dodawanie rzeczy podczas prania (fot. Materiały prasowe)
(Pralka, która umożliwia dodawanie rzeczy podczas prania (fot. Materiały prasowe))

Psychologiczne przyczyny ginięcia skarpet

holderName

W ramach pogłębionych wywiadów na terenie Wielkiej Brytanii zidentyfikowano także kluczowe czynniki psychologiczne przyczyniające się do ginięcia skarpet w praniu. Ustalono następujące trendy:

Rozproszenie odpowiedzialności („ktoś inny się tym zajął”). Jeżeli zadanie wykonywane jest przez grupę, poszczególne osoby mają skłonność do zakładania, że ktoś inny przejął odpowiedzialność, co powoduje, że tak naprawdę odpowiedzialny jest nikt.

Świadomość wzrokowa („heurystyka”). Jeżeli znika skarpeta, po prostu zaglądamy w najbardziej oczywiste miejsca, a następnie zakładamy, że zaginęła ona na zawsze.

Nastawienie potwierdzające. Jeżeli nie możemy znaleźć skarpet do pary, przekonujemy samych siebie, że żadnych takich skarpet nie ma.

holderName

Behawioralne błędy poprzez zaniechanie i działanie. Brak reakcji, chociaż powinniśmy podjąć działanie (zostawienie skarpety na podłodze w sypialni, w koszu na pranie lub w pralce). Podejmujemy działanie, chociaż nie powinniśmy (wrzucenie jednej kolorowej skarpety do białego prania, kopnięcie skarpety).

Badanie i ankieta zostały przeprowadzone w związku z wprowadzeniem na rynek pralki AddWash, ze specjalnymi „drzwiami w drzwiach”, które umożliwiają dokładnie rzeczy do bębna bez przerywania pracy pralki. Samsung wierzy, że ten sposób rozwiąże problem zaginionych skarpet. Czy to jednak zadziała? Mamy wątpliwości, jednak sam pomysł na podwójne drzwi jest całkiem ciekawy.

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów