O odpowiedzialności za korzystanie z nielegalnych plików

O odpowiedzialności za korzystanie z nielegalnych plików

O odpowiedzialności za korzystanie z nielegalnych plików
Źródło zdjęć: © © Quasarphoto - Fotolia.com
10.12.2013 10:00, aktualizacja: 07.01.2014 11:17

O odpowiedzialności karnej użytkowników ściągających na własny użytek
muzykę czy filmy z internetu rozmawiali w poniedziałek na 4. Forum Prawa Autorskiego w Warszawie
przedstawiciele organizacji zbiorowego zarządzania oraz instytucji kultury.

- _ Dzisiejsze spotkanie Forum Prawa Autorskiego, które poświęcone jest egzekucji karnej, jest też próbą namysłu nad tym, w jaki sposób indywidualni użytkownicy powinni ponosić odpowiedzialność za naruszenia praw autorskich _ - powiedział PAP zastępca dyrektora Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów w resorcie kultury Maciej Dydo.

Chodzi np. o odpowiedzialność za ściąganie i udostępnionych w internecie na własny użytek. Według specjalisty z resortu obecnie istnieje tendencja, aby karać tylko tych, którzy osiągają zysk z naruszeń praw autorskich albo prowadzą tę działalność w ramach przestępczości zorganizowanej, natomiast ci, którzy ściągają filmy czy muzykę z internetu na własny użytek, nie są karani.

Ustawa o prawie autorskim nie przesądza jednak jednoznacznie tej kwestii, dlatego organizator Forum Prawa Autorskiego - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zapytał uczestników poniedziałkowego spotkania o to, co sądzą o wyraźnym przesądzeniu w prawie niekaralności pobierania plików na własny użytek.

Uczestnicy dyskutowali również o zróżnicowaniu odpowiedzialności za naruszenia prawa autorskiego. W ustawie o prawie autorskim nie ustanowiono podziałów na wykroczenia i przestępstwa, nie wprowadzono również kryteriów liczby kopii czy wartości pieniężnej, które pozwalałyby zróżnicować naruszenia prawa autorskiego. Ustawa nie uwzględnia również działalności pośredników internetowych, którzy umożliwiają łamanie praw autorskich. Tacy pośrednicy udostępniają na swoich stronach internetowych np. linki odnoszące do nielegalnych treści.

Według resortu kultury w 201. r. na podstawie przepisów karnych zapisanych w ustawie o prawie autorskim osądzono 671 osób, spośród nich prawomocnie skazano 361; wyroki pozbawienia wolności otrzymały 154 osoby. W tym samym czasie w wyniku działania organizacji zbiorowego zarządzania na podstawie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną usunięto 16 mln adresów internetowych zawierających nielegalne pliki.

Dydo zgodził się, że nie tylko przepisy wymagają poprawy, ale także sposób działania wymiaru sprawiedliwości. Jak przypomniał, minister kultury proponuje wprowadzenie sądów własności intelektualnej. - _ Potrzebna jest również wśród sędziów wyspecjalizowana wiedza do tego, aby orzekać w sprawach dotyczących prawa autorskiego i w sprawach związanych z własnością przemysłową, a więc patentami, znakami towarowymi. Jest to o tyle istotne, że w obecnym stanie orzeczenia w podobnych sprawach często różnią się między sobą. Wprowadza to chaos interpretacyjny również wśród podmiotów, które np. budują swoje biznesy na korzystaniu z praw własności intelektualnej. Takie sądy doprowadziłyby do jedności orzecznictwa i spowodowałyby również, że dochodzenie tych praw byłoby skuteczniejsze i szybsze _ - mówił.

Forum Prawa Autorskiego powołał w styczniu minister kultury Bogdan Zdrojewski. Ma być stałym polem dyskusji o sprawach związanych z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W poniedziałek forum odbyło się po raz czwarty.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)