O bezpieczeństwo na Mundialu zadbają roboty

O bezpieczeństwo na Mundialu zadbają roboty10.06.2014 12:51
O bezpieczeństwo na Mundialu zadbają roboty
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Już niebawem będziemy świadkami XX Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Przez miesiąc fani futbolu na całym globie będą w pełni emocji śledzić zmagania najlepszych reprezentacji narodowych. World Cup to także jedna z najbardziej złożonych i trudnych do zorganizowania imprez masowych na świecie, która wymaga nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. Z tego względu służby porządkowe w Brazylii będą wspomagane przez roboty militarne - iRobot Packbot 510.

Technologia na boisku pozwala nam na monitorowanie tego, czy piłka przekroczyła linię bramkową, jak również dokonywanie analiz ruchów piłkarzy na placu gry, czy monitorowanie współczynników fizjologicznych całej drużyny w czasie rzeczywistym. Kiedy jednak spojrzymy na Mundial w szerszej perspektywie okazuje się on jedną z największych imprez masowych na świecie. Organizacja Mistrzostw Świata w piłce nożnej to nie tylko budowa okazałych aren sportowych, ośrodków treningowych, czy zaplecza gastronomiczno-hotelowego. Mundial, jak każda impreza masowa, wymaga daleko idących środków bezpieczeństwa, które wyeliminują ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa i niepożądanych zdarzeń. Dlatego brazylijskie służby porządkowe będą wspierane przez 3. robotów militarnych.

Dzięki możliwości zdalnego przesyłania obrazu z zamontowanych w robocie kamer wysokiej rozdzielczości, operator będzie mógł z bezpiecznego miejsca zbadać potencjalne niebezpieczeństwo bez narażenia życia. Dzięki trzyczęściowemu, zręcznemu manipulatorowi, osoba sterująca robotem może również zbadać podejrzanie wyglądające przedmioty jak np. pozostawiony plecak.

Modułowa, łatwa do adaptacji i rozszerzenia funkcjonalności budowa sprawia, że iRobot 51. PackBot może być wykorzystywany w misjach rozbrajania ładunków wybuchowych, obserwacji i rozpoznania, wykrywania broni chemicznej czy transportowania niebezpiecznych ciał stałych, płynów i gazów. Jego mechanizm poruszania się opiera się na dwóch płozach oraz fliperach z gąsienicami, dzięki czemu PackBot jest w stanie szybko poruszać się, wspinać się po schodach i pokonywać wąskie przejścia.

W zależności od prowadzonej misji przekazuje on zdalnie, w czasie rzeczywistym dane wideo, audio, czy te dotyczące warunków chemicznych w danym miejscu, bez narażenia życia osoby nim sterującej.

Dzięki niewielkiej wadze –. niespełna 11 kg – oraz niewielkim wymiarom – wysokość 17,8 cm, szerokość z flipperami do 52,1 cm, długość przy złożonych fliperach 68,6 cm – iRobot 510 PackBot może być transportowany w plecaku. Jego niewielka waga oraz efektywny system napędzania sprawiają, że jest on w stanie rozwinąć prędkość do 9,3 km/h. Maksymalny czas pracy robota na bateriach wynosi natomiast cztery godziny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)