Nowy rekord obserwacji w Drodze Mlecznej

Zbadano tworzącą się gwiazdę po drugiej stronie Galaktyki. Wcześniej w Drodze Mlecznej tak daleko nie udało nam się "zajrzeć".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomiar odległości w Drodze Mlecznej sprawia problem
Pomiar odległości w Drodze Mlecznej sprawia problem (Wikimedia Commons CC BY, Fot: ESO)

Najnowszy pomiar pozwolił dostrzec formującą się gwiazdę znajdującą się w odległości 66,5 tys. lat świetlnych. To rekord pomiaru odległości jasnego obiektu w Drodze Mlecznej.

Obserwacja obiektów znajdujących się o 13,3 miliarda lat świetlnych od nas nie jest przeszkodą, jednak pomiar odległości w Drodze Mlecznej sprawia nam pewien problem. Mimo że jej rozmiar to 100 tys. lat świetlnych. Dlaczego jest to kłopotliwe i dlaczego nowy rekord jest istotnym wydarzeniem?

"Odpowiedź ma związek z lokalizacją. Układ Słoneczny znajduje się w połowie drogi jednego z masywnych ramion spiralnych Galaktyki, więc jedyny widok, jaki dostajemy z Drogi Mlecznej jest na bok. To tak, jakby próbować sporządzić mapę lasu, w którym stoisz, mierząc odległości między drzewami wokół siebie. Poza tym nie można chodzić wokół tego lasu, ponieważ Ziemia nie porusza się wystarczająco szybko, by dać Ziemianom inną perspektywę w ludzkiej skali czasowej" - czytamy na portalu urania.edu.pl.

Jednak za pomocą zjawiska o nazwie paralaksa astronomowie mogą dokonywać obserwacji i pomiarów obiektów znajdujących się także po drugiej stronie Galaktyki. Wcześniejszy najdalszy pomiar wynosił 36 tys. lat świetlnych. Nowy rekord zwiększył więc pomiar dwukrotnie.

NASA
Podziel się

Koncepcja pokazująca, gdzie znajduje się Ziemia w stosunku do zmierzonego obiektu

źródło: urania.edu.pl

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.