Nowy patent Microsoftu: sterowniki instalowane z pamięci flash

Nowy patent Microsoftu: sterowniki instalowane z pamięci flash

24.03.2008 08:00, aktual.: 25.03.2008 08:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft chce, by instalacja nowego sprzętu w komputerze była jeszcze łatwiejsza. Nowy patent związany z technologią Plug and Play opisuje sposób, dzięki któremu drivery mogłyby się instalować bez udziału użytkownika - wprost z pamięci flash montowanej we wnętrzu urządzenia podłączanego do portu USB.

Choć w skład Visty wchodzi obecnie kilkadziesiąt tysięcy sterowników - wliczając te, które udostępniane są za pomocą Windows/Microsoft Update - zdarza się, że nowy sprzęt nie jest poprawnie wykrywany przez Windows.

Pół biedy, gdy chodzi o napęd DVD albo telefon. Rozpacz rozpoczyna się wtedy, gdy system próbuje połączyć się z Internetem, by zainstalować driver do karty sieciowej albo wręcz modemu. Taka nieprzyjemna sytuacja - http://www.pcworld.pl/news/144084.html przytrafiła nam się choćby podczas instalowania Visty na MacBooku Air.

Microsoft ma rozwiązanie

Nowy wniosek patentowy Microsoftu o numerze 20080071935 ma rozwiązać ten problem. Opisano w nim ideę, którą niektórzy producenci już wprowadzili w życie.

Otóż każde urządzenie Plug and Play ma zawierać niewielką kość pamięci flash, w której przechowywany będzie sterownik. Sprzęt musi też obsługiwać pracę w trybie huba USB, by system mógł dotrzeć do pamięci bez konieczności wykrywania, z jakim rodzajem sprzętu ma do czynienia ( co prowadziłoby do błędnego koła ).

Po instalacji urządzenia w komputerze, system odczytuje zawartość pamięci flash i ładuje zawarty w niej sterownik. Po zakończeniu instalacji może też sprawdzić, czy w Internecie nie znajduje się aby nowsza wersja drivera.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)