Trwa ładowanie...
ycipk-1quo9h

Nowy okręt, a blachy pogięte. Uspokajamy. Tak ma być

28 listopada na korwecie patrolowej ORP "Ślązak" podniesiono polską banderę. Tym samym po 18 latach od rozpoczęcia budowy okręt wszedł do służby w Marynarce Wojennej Wojska Polskiego. Uwagę niewprawionych osób może przykuć kadłub Ślązaka, na którym widać pogięte blachy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ORP "Ślązak", to najnowszy okręt MW RP.
ORP "Ślązak", to najnowszy okręt MW RP. (MON)
ycipk-1quo9h

Czy oznacza, to że produkt jest wybrakowany? Czy poszycie po 18 latach już się zestarzało? Nie. Chociaż pofalowania kadłuba zawsze chce się uniknąć, to nie jest to ani nic niezwykłego na nowoczesnych okrętach, ani nawet nic negatywnego. "Zmarszczki" kadłuba nie wpływają w żaden sposób na jego możliwości morskie, albo wykrywalność przez radary. Ta druga zależy od kątów nachylenia płaszczyzn kadłuba, nie od jego gładkości.

Kadłub okrętu stale podlega zmieniającym się naprężeniom. Przez to płyty, które stanowią zewnętrzne poszycie mogą się odkształcać i tworzyć wspomniane "zmarszczki". Zjawisko wyginania się blach w efekcie naprężeń nazywa się wyboczeniem.

PAP
Podziel się
ycipk-1quo9h

Nie wpływa to na wytrzymałość ani możliwości okrętu ponieważ to nie blachy są elementami nośnymi kadłuba, a stalowe belki, do których płyty są przyspawane. Spawanie elementów okrętów to skomplikowana sprawa, na tyle, że Stocznia Marynarki Wojennej przez 4 lata nie mogła rozpocząć faktycznej budowy "Ślązaka" (wtedy jeszcze o nazwie Gawron). W pierwszych latach Stocznia nie miała technologii do spawania cienkich blach.

O tym, że "marszczenie" się blach okrętów nie jest niczym niezwykłym można przekonać się oglądając w zbliżeniu zdjęcia innych, nowoczesnych jednostek. Poniżej zbliżenie na najnowszy okręt US Navy, czyli "niewidzialny" USS Zumwalt.

flickr.com
Podziel się

Wyraźnie widać na nim pofalowane elementy poszycia kadłuba. Ze względu na swoje rozmiary (USS Zumwalt ma 183 m) okręty wojenne ogląda się zazwyczaj z dużej odległości i z takiej samej robi zdjęcia. Dlatego nie widać na nich "pofalowanych" blach.

ycipk-1quo9h

Na szczęście nie trzeba się obawiać, że najnowszy okręt Marynarki Wojennej RP jest stary w dniu przyjęcia go do służby.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1quo9h

ycipk-1quo9h
ycipk-1quo9h