Nowy kosmodrom w ramach ambitnego programu kosmicznego uruchomiono w Chinach
W obecności kilkudziesięciu tysięcy osób Chiny uruchomiły w sobotę swój czwarty kosmodrom, wystrzeliwując z nowego obiektu rakietę nośną. To element ambitnego programu kosmicznego, jaki Państwo Środka zamierza realizować w nadchodzących latach - pisze agencja dpa.
Nowy kosmodrom o nazwie "Długi marsz 7. jest położony w pobliżu miasta Wenchang na wyspie Hajnan - poinformowała w sobotę państwowa agencja Xinhua. Lokalizacja jest bardzo korzystna - niewielka odległość od równika ułatwia wysyłanie rakiet w kosmos. Jest to ważne, ponieważ właśnie na równiku prędkość liniowa Ziemi jest największa, co przekłada się na dodatkowe przyspieszenie dla startujących rakiet.
Uruchomienie nowego kosmodromu to element zakrojonego na szeroką skalę chińskiego programu kosmicznego - pisze agencja dpa.
Na przełom lata i jesieni planowane jest m.in. wystrzelenie laboratorium kosmicznego Tiangong-2 (Niebiański pałac), a w przyszłym roku dołączony do niego będzie pierwszy chiński statek towarowy Tianzhou-1 (Niebiański statek).
W najbliższych latach ChRL chce rozpocząć prace nad własną stacją kosmiczną; kluczowy moduł Tianhe-1 (Niebiańska harmonia) ma zostać wystrzelony w kosmos już w 2018 roku. Jeśli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) zgodnie z planem zostanie wyłączona z użytku w 202. roku, Chiny będą jedynym krajem na świecie dysponującym stałą placówką w kosmosie - pisze dpa.
Ponadto - jak wynika z wypowiedzi wysokiego przedstawiciela chińskiego programu kosmicznego - w 202. roku Państwo Środka chce dokonać lądowania sondy na Marsie, a trzy lata później wysłać na Księżyc załogowy statek kosmiczny.
słk