Trwa ładowanie...
d3jnqs2

Nowoczesny, chiński dron wojskowy WZ-8 rozlokowany w pobliżu Japonii i Taiwanu

Portal Janes Defence zidentyfikował możliwe miejsce stacjonowania nowoczesnych, chińskich dronów wojskowych WZ-8. Ma to być baza Luhe-Ma'an w pobliżu miasta Nanjing we wschodniej części kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chiński dron WZ-8 został po raz pierwszy zaprezentowany światu podczas parady z okazji 70-lecia Chińskiej Republiki Ludowej
Chiński dron WZ-8 został po raz pierwszy zaprezentowany światu podczas parady z okazji 70-lecia Chińskiej Republiki Ludowej (Getty Images)
d3jnqs2

Dron WZ-8 został pokazany publicznie podczas dorocznej parady wojskowej, która uświetnia obchody rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Na tegorocznej, siedemdziesiątej paradzie pojawiła się maszyna, której wcześniej Chiny nie pokazały oficjalnie. To dron WZ-8.

Zobacz też: Egipt. Kamera drona uchwyciła atak F-16 na kryjówkę terrorystów

Bezzałogowiec okazał się sporym zaskoczeniem dla ekspertów nie tylko dlatego, że wcześniej był ukrywany przed opinią publiczną. Nowością jest jego budowa. Samolot nie ma wlotów powietrza, które są potrzebne w wypadku standardowych silników lotniczych ani śmigieł - takie rozwiązania są stosowane w dronach na całym świecie. Brak wlotów powietrza oznacza, że WZ-8 jest najprawdopodobniej zasilany silnikiem rakietowym i osiąga ogromne, naddźwiękowe prędkości.

d3jnqs2

Zobacz też: Karabinki Grot trafią do polskich żołnierzy. Jest umowa na 18 tys. sztuk

Eskperci z Janes Defence sugerują, że chiński dron jest maszyną rozpoznawczą, sugeruje to brak węzłów na korpusie do podczepienia broni, bomb i rakiet oraz stosunkowy smukły kadłub, który nie pozwoli na umieszczenie broni w wewnętrznych lukach.

WZ-8 wystąpił na defiladzie bez numeru bocznego, aby nie można było zidentyfikować, do której jednostki należy, a tym samym, gdzie stacjonuje. W internecie pojawiły się jednak zdjęcia z próby do chińskiej defilady, na których numer nie był zakryty. Dwa drony miały numery 21311 i 21312, które przypisują je do 30. Regimentu Lotniczego z Dowództwa Teatru Wschodniego w pobliżu Japonii i Taiwanu.

Źródło: Janes Defence

d3jnqs2

Podziel się opinią

Share

d3jnqs2

d3jnqs2
Więcej tematów