Nowe urządzenie chłodzi 10 razy szybciej niż lodówka

Nowe urządzenie chłodzi 10 razy szybciej niż lodówka

Nowe urządzenie chłodzi 10 razy szybciej niż lodówka
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
07.12.2011 12:07, aktualizacja: 29.03.2012 10:32

Portugalscy naukowcy opracowali nowoczesną technologię chłodniczą. Skonstruowana "lodówko-mikrofalówka" schładza żywność 10 razy szybciej niż tradycyjne urządzenia chłodnicze.

Przedstawiciele zespołu badawczego Badacze z uniwersytetu w Coimbrze zapewniają, że schłodzenie napoju o pojemności 0,3. ml wewnątrz nowego urządzenia następuje już po 3 minutach. Technologia, zwana SuperCooling, zbliżona jest szybkością pracy do kuchenki mikrofalowej i bazuje na elektronice próżniowej.

_ - Rozpoczęte przed dwoma laty doświadczenia pozwoliły nam na stworzenie prototypu mikrofalówki-lodówki. Nowe urządzenie działa w podobny sposób, co kuchenka mikrofalowa. Jednak zamiast szybkiego podgrzewania żywności, pozwala chłodzić produkty spożywcze 10 razy szybciej niż w dostępnych na rynku lodówkach - _ powiedziała Catia Augusto z wydziału inżynierii mechanicznej na uniwersytecie w Coimbrze.

Według przewidywań portugalskich konstruktorów, nowe urządzenie szybko zaskarbi sobie sympatię klientów indywidualnych oraz firm z poszczególnych sektorów gospodarczych, w tym gastronomii, hotelarstwa i przemysłu spożywczego.

_ - Zaletą opracowanego przez nas urządzenia jest szybkość działania oraz duże oszczędności w zużyciu energii. Firmy z branży hotelarskiej, które dotychczas inwestowały w tradycyjny sprzęt chłodniczy, będą mogły obyć się teraz bez wielu sprzętów potrzebnych do utrzymania niskiej temperatury napojów - _ uważa Catia Augusto.

Jej zdaniem, prototyp "wszechstronnej" lodówko-mikrofalówki może dać początek "nowej generacji wyposażenia i być sprzężony z aktualnie stosowanymi urządzeniami".

_ - Nasze dotychczasowe badania pozwalają nam przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości nasz wynalazek będzie mógł służyć również do procesu suszenia - _ dodała Augusto.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (235)