wp
inne
11-06-2013 (12:49)

Nowe telewizory 4K zachwycą widzów. Full HD do śmietnika!

Jeszcze kilka lat temu wszyscy zachwycali się telewizorami Full HD. Ale dziś taka jakość obrazu chyba na nikim nie robi już żadnego wrażenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe telewizory 4K zachwycą widzów. Full HD do śmietnika!
(WP.PL)

Jeśli przyjrzymy się współczesnym telewizorom i porównamy je chociażby z monitorami komputerowymi czy telefonami komórkowymi, od razu możemy zauważyć, że coś jest nie tak. Dlaczego? Telewizory Full HD stały się pewnego rodzaju standardem. Coraz więcej programów jest nadawanych w tej jakości, ale problem polega na tym, że dziś trudno nazwać ją super. Różnica pomiędzy obrazem w SDTV a HDTV robiła wrażenie kilka lat temu.

Porównanie obrazu HDTV z SDTV (fot. LoMit / Wikimedia Commons / CC)
Podziel się
wp

Smartfony mają dużo lepszy obraz!

Monitory komputerowe oferują jakość 1080p, a nawet lepszą, nie wspominając o telefonach komórkowych, które na ekranach o przekątnej mniejszej niż 5 cali potrafią wyświetlać ostry jak brzytwa obraz o rozdzielczości 1920x108. pikseli. Prym wiedzie smartfon HTC One, którego wyświetlacz może pochwalić się zagęszczeniem pikseli wynoszącym aż 468 punktów na cal! Kiedy taki obraz rozciągniemy powiedzmy na 40 calach czar pryska. Na telewizorze tej wielkości, który przecież wcale nie jest duży, gęstość pikseli spada poniżej 50 na cal. A powiedzmy sobie szczerze: dziś decydując się na zakup nowego odbiornika będziemy mierzyć wyżej - w 47, a nawet 55 cali. Na takich ekranach materiały w rozdzielczości Full HD wypadają naprawdę blado. Obraz nie jest ostry, a pojedyncze punkty są z daleka widoczne gołym okiem.W najnowszych smartfonach nie będziemy w stanie dostrzec pojedynczych składowych obrazu, chyba że posłużymy się lupą.

Ale producenci szykują coś nowego. Nadchodzi era obrazu ultra rozdzielczości, która ma zachwycić widzów i przy okazji podreperować budżety producentów elektroniki. Obecny standard HDTV to obraz w rozdzielczości 1920x1080. składający się z ponad 2 mln pikseli. Nowe standardy mają zapewnić obraz znacznie bardziej szczegółowy.

4K już w Polsce

wp

Do sprzedaży w Polsce trafiły już pierwsze telewizory 4K. Obraz wyświetlany w tej jakości jest 4-krotnie bardziej szczegółowy w porównaniu do Full HD. Składa się z ponad 8 mln pikseli, co odpowiada rozdzielczości taśmy filmowej 3. mm. Niestety tak wysoka rozdzielczość stawia duże wymagania sprzętowi. Aby zapisać materiał w tej jakości potrzebne są ogromne zasoby pamięci i bardzo wydajny sprzęt, przez co nowy standard jest drogi i jeszcze słabo rozwinięty.

(fot. TRauMa / Wikimedia Commons / CC)
Podziel się

Kiedy zobaczymy magię 4K, już nigdy nie będziemy zachwycać się filmami Full HD. Obraz 4. jest tak ostry i szczegółowy, że spokojnie można na nim czytać gazetę z odległości kilku metrów. Jednak na razie nowa technologia jest dostępna tylko dla ludzi z naprawdę zasobnym portfelem. Sony i LG oferuje klientom telewizory 4K o gigantycznej przekątnej 84 cali (214 cm). W przeciętnym mieszkaniu taki telewizor zajmowałby pół ściany. Niestety cena zwala z nóg. Telewizor LG kosztuje prawie 80 tys. zł, a za 4K Sony trzeba zapłacić jeszcze więcej bo niemalże 100 tys. zł. To więcej niż niż nowy samochód! Przykładowo, w cenie telewizora LG moglibyśmy kupić dwa Fordy Fiesta, a zamiast telewizora Sony moglibyśmy pozwolić sobie na zakup nowej Skody Octavii w najbogatszej wersji wyposażenia i z najmocniejszym silnikiem.

(fot. WP.PL)
Podziel się
wp

Jednak zbyt wysoka cena niedługo ma przestać być problemem. Sony planuje wprowadzić do sprzedaży mniejszy telewizor 4K. 55-calowy odbiornik ma kosztować około 2. tys. zł. To nadal bardzo dużo, zwłaszcza, że Chińczycy oferują telewizory 4K po dużo niższych cenach. 50 calowy odbiornik 4K firmy Seiki kosztuje tylko 1400 dolarów!

Cena to nie jedyny problem

Ale cena to nie jedyna bariera, która ogranicza rozwój 4K. Problemem jest też dostępność treści. Na razie baza filmów 4. liczy tylko około 100 filmów. Jednak pocieszające jest to, że coraz więcej produkcji wykorzystuje kamery wysokiej rozdzielczości. W 4K dostępne są takie produkcje jak "After Earth", "Skyfall" czy "Django". Kolejnym problemem są kanały telewizyjne. Nadawcy wprowadzają standard HD i przynajmniej na razie nic nie zapowiada zmian w tej kwestii. Japonia jednak już przygotowuje rewolucję w swoim kraju i staje się pionierem we wdrażaniu 4K. Rząd chce jak najszybciej wprowadzić nowy standard, aby wspomóc rodzime firmy - Sony, Panasonic, Sharp, Toshiba. Nowy standard miałby zostać wdrożony już w 2014 roku. Sony marzy się, aby już w przyszłym roku móc transmitować mecze mistrzostw świata w piłce nożnej z Brazylii właśnie w jakości 4K.

Ale chyba największym problemem, z jakim muszą zmierzyć się producenci jest wielkość plików, w których zapisane są materiały 4K. Przeciętny film w tej jakości zajmuje ponad 10. GB - dla porównania film DVD to 4,38 GB, a jednowarstwowa płyta Blu-ray pomieści 25 GB danych. Sony wyposaża swoje odtwarzacze 4K w dyski twarde, ale te są w stanie pomieścić maksymalnie 10 filmów. Problemem staje się również prędkość internetu. Eksperci obawiają się już dzisiaj, że smartfonowa rewolucja w najbliższych latach zapcha łącza internetowe. W 2014 roku ma wystartować pierwszy serwis udostępniający materiały w rozdzielczości 4K. Problem w tym, że dysponując nawet najszybszym łączem, film będzie się pobierał przynajmniej godzinę - na standardowych łączach jakie mamy obecnie w naszych domach trwałoby to przynajmniej 15 godzin.

wp

Co po 4K? 8K!

Pociągu 4K nie da się już zatrzymać. Duże, cienkie telewizory, rozbudowane Smart TV czy 3D dziś to za mało. Mamy apetyt na więcej i lepiej! Producenci muszą się spieszyć z wprowadzaniem nowych standardów - zawłaszcza, że na horyzoncie widać już standard 8K. Materiały w tej jakości będą charakteryzowały się rozdzielczością 33 mln pikseli (Full HD to tylko 2 mln).

(fot. Libron / Wikimedia Commons / CC)
Podziel się

Ale ultra wysoka rozdzielczość to nie wszystko. Obraz będzie wyświetlany z prędkością 12. klatek na sekundę, a fonia ma składać się z 22.2 kanałów.

wp

Źródło: wyborcza.biz, SW, WP.PL

sw/jg/jg

Zobacz: Jak usunąć sierść z dywanów

Polub WP Tech
wp
wp
wp
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.