Nowe superkomputery w Polsce. Dysponują gigantyczną mocą

Nowe superkomputery w Polsce. Dysponują gigantyczną mocą

Nowe superkomputery w Polsce. Dysponują gigantyczną mocą
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
17.06.2016 15:44, aktualizacja: 17.06.2016 16:48

Jeden z najnowocześniejszych ośrodków do analizy Big Data uruchomiono w piątek na Uniwersytecie Warszawskim (UW). Sercem nowego Centrum Technologii ICM UW są dwa nowe superkomputery o olbrzymiej mocy obliczeniowej. Mają one wykonywać obliczenia np. dla energetyki.

Centrum Technologii ICM (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego) UW wyposażone jest w dwa superkomputery. Pierwszy z nich, Okeanos, będzie służył do modelowania matematycznego i generowania dużych ilości danych. Jego moc obliczeniowa to ponad 1 petaflopsa (co znaczy, że potrafi wykonać ponad biliard, czyli miliard miliardów obliczeń zmiennoprzecinkowych na sekundę).

Drugi z superkomputerów - Enigma - to, jak deklarują przedstawiciele ICM UW, największy w Polsce superkomputer do analiz Big Data. Posiada ponad 8 tys. rdzeni obliczeniowych i ma pojemność pamięci przekraczającą 8 petabajtów (1 petabajt to miliard gigabajtów).

- Maszyny na dobre ruszą z obliczeniami 1 lipca - zaznaczył dr Maciej Cytowski z ICM UW na uroczystym otwarciu centrum.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Obliczenia będą dotyczyły projektów naukowych, będących często na styku nauki z biznesem czy z technologią.
- Związane są one z takimi dziedzinami jak np. projektowanie nowych leków czy testowanie wytrzymałości nowych materiałów. Będziemy też prognozować pogodę w dużo lepszej skali. Oprócz tego mamy inżynierów, którzy będą się zajmowali projektowaniem kształtu śmigieł turbin wiatrowych - wymienia Cytowski.

W Centrum Technologii ICM UW jest także system bezpiecznego przechowywania i udostępniania danych o pojemności w sumie ponad 2. petabajtów oraz zaawansowane laboratorium wizualizacji wielkoskalowej i renderingu (tworzenia realistycznych obrazów komputerowych).

- Tu spotykają się wszystkie obszary kompetencji dotyczące danych - powiedział na otwarciu centrum dyrektor ICM UW prof. Marek Niezgódka. Poinformował, że dane będą w ośrodku zarówno przetwarzane, jak i gromadzone, przechowywane, porządkowane oraz udostępniane. Prowadzona też będzie analiza danych i wielkoskalowe obliczenia.

Prof. Niezgódka tłumaczył, że głównymi obszarami zainteresowania naukowców pracujących w nowym centrum będzie medycyna oraz energetyka. Jeśli chodzi o medycynę - placówka przyjrzy się możliwości wykorzystywania danych zindywidualizowanych, a także danych klinicznych czy genetycznych.

Drugim z obszarów zainteresowań jest energetyka. -
To obszar, gdzie wymagane jest wykorzystanie olbrzymiej ilości danych, które muszą być przetwarzane w czasie prawie rzeczywistym - powiedział Niezgódka.

Niezgódka wyraził nadzieję, że działaniami ICM UW zainteresują się prywatne firmy i sektor administracji publicznej.
- Dane, a szczególnie wielkie dane, zmieniają świat - informacja z nich wydobywana tworzy nowe podstawy nauki, gospodarki, daje nowe szanse planowania i podejmowania decyzji w obszarze publicznym i w przemyśle - stwierdził.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)