Nowe problemy Skype'a w Europie

Nowe problemy Skype'a w Europie

Nowe problemy Skype'a w Europie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
06.05.2015 14:40, aktualizacja: 06.05.2015 15:11

Sąd Unii Europejskiej odmówił Microsoftowi prawa do zarejestrowania nazwy komunikatora Skype jako znaku towarowego. Powodem okazało się jej zbytnie podobieństwo do platformy cyfrowej Sky, zarejestrowanej i chronionej w obrębie całej UE. To nie pierwszy raz, kiedy dwie firmy starły się w sądzie.

Sky po raz pierwszy wystąpił przeciwko Skype'owi jeszcze w 2005 roku, zanim komunikator został wykupiony przez Microsoft. Już wtedy zarzucał mu nadmierne podobieństwo do jego własnego znaku towarowego i sprzeciwiał się z tego powodu oficjalnego zarejestrowania go przez sąd UE. Ten przychylił się do wniosku właściciela platformy cyfrowej zarówno wtedy jak i teraz, tak uzasadniając swój wyrok:

- Za logo nie stoi żaden konkretny pomysł, co najwyżej graficzne nawiązanie do chmury. Ono dodatkowo zwiększa możliwość wyróżnienia elementu Sky zawierającego się w słowie Skype, bo chmury znajdują się na niebie [sky] i mogą być automatycznie kojarzone z tym słowem.

Z podobnego powodu Microsoft musiał już wcześniej zmienić nazwę swojej usługi przechowywania danych ze SkyDrive na OneDrive – również na wniosek właściciela platformy Sky. Jednocześnie jednak firma podkreśla, że w przypadku Skype'a nie ma zamiaru dokonywać żadnych zmian.

- Sprawa nie dotyczyła użycia przez Skype'a tej nazwy, a jedynie jej oficjalnej rejestracji – powiedziała przedstawicielka Microsoftu telewizji BBC News. Zapewniła też, że wyrok sądu w żaden sposób nie oznacza, że wymagane jest jakiekolwiek działanie ze strony firmy, a ona sama niezależnie od tego przygotowuje już apelację. Wciąż wierzy, że ma prawo do powstrzymywania innych przed nazywaniem ich własnych produktów "Skype".

W podobnym tonie wypowiadają się zresztą również przedstawiciele sieci telewizyjnej. Zapewniają oni, że chodzi im wyłącznie o uniemożliwienie Microsoftowi wejścia z tą nazwą na szersze pole, na którym może stanowić dla nich konkurencję. W szczególności chodzi tu o usługi i produkty związane z telewizją. Istnienie samego komunikatora nie stanowi dla nich problemu, chociaż – jak zaznaczają prawnicy – w teorii mogliby domagać się teraz od Microsoftu uiszczania opłat licencyjnych.

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)