Nowa Ustawa o Policji zwiększy inwigilację w sieci

Nowa Ustawa o Policji zwiększy inwigilację w sieci

Nowa Ustawa o Policji zwiększy inwigilację w sieci
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
28.12.2015 16:11, aktualizacja: 29.12.2015 12:37

Fundacja Panoptykon ostrzega przed nowym projektem Ustawy o Policji. Dzięki niemu służby zyskają większe możliwości niekontrolowanej inwigilacji obywateli.

Jako główne błędy nowego projektu ustawy Panoptykon wskazuje "brak niezależnej kontroli nad służbami i zbyt łatwy dostęp służb do danych telekomunikacyjnych obywateli także w błahych sprawach".

Nowy projekt ustawy powtarza błędy wskazane w analogicznym projekcie złożonym w parlamencie przez Platformę Obywatelską. Wtedy trafił on do Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał stworzenie systemu kontroli nad służbami w zakresie kontroli danych telekomunikacyjnych.

Panoptykon informuje, że "zamiast niezależnej kontroli projekt posłów PiS zakłada kontrolę fikcyjną - służby będą co pół roku składać sprawozdanie do sądu, ale - nawet w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości - dane nie będą musiały być niszczone. Projekt nie przewiduje też informowania obywateli, że byli przedmiotem zainteresowania służb i nie daje im możliwości zakwestionowania tych działań. Proponowane przepisy są niezgodne nie tylko z wytycznymi Trybunału Konstytucyjnego, ale też z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Uchylając tzw. dyrektywę retencyjną, TSUE podkreślił, że zasadą powinno być uzyskanie przez służby zgody sądu za każdym razem, zanim sięgną one po dane telekomunikacyjne".

Jak informuje Gazeta Wyborcza, prawie wszystkie służby będą mogły stosować kontrolę operacyjną za zgodą sądu do 18 miesięcy. Wyjątkiem jest służba celna nie posiadająca takich możliwości oraz ABW i SKW, które w uzasadnionych przypadkach mają mieć dostęp do danych telekomunikacyjnych dłużej niż przez 18 miesięcy. Dzisiaj okres kontroli może trwać trzy miesiące z możliwością przedłużenia jej o kolejne trzy miesiące.

W przyszłości PiS chce rozszerzyć prawo stosowania kontroli operacyjnej przez straż graniczną i Żandarmerię Wojskową, podlegającą ministrowi Antoniemu Macierewiczowi.

Nowe przepisy muszą być wprowadzone w życie do lutego 2016 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)