Trwa ładowanie...
d1vwgar

Nowa metoda leczenie raka. Pracują nad nią polscy naukowcy

Specjaliści z Uniwersytetu Gdańskiego tworzą inteligentny system wspierający lekarzy w terapii raka nerki – donosi Nauka w Polsce PAP. Naukowcy, wykorzystując sztuczną inteligencję, chcą dopasowywać indywidualne leczenie do każdego pacjenta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dłonie lekarzy przygotowujących się do rozpoczęcia operacji (zdjęcie ilustracyjne)
Dłonie lekarzy przygotowujących się do rozpoczęcia operacji (zdjęcie ilustracyjne) (Getty Images)
d1vwgar

Badacze z Gdańska pracują nad tym rozwiązaniem w ramach międzynarodowego projektu "Knowledge At the Tip of Your fingers: Clinical Knowledge for Humanity", który ma wspierać personalizowaną terapię nowotworów.

Jak pisze Nauka w Polsce PAP, projekt jest finansowany w ramach programu UE Horyzont 2020. Otrzymał on 8,5 mln euro, a 650 tys. powędrowało do specjalistów z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi Uniwersytetu Gdańskiego.

Czytaj też: Lek na raka piersi od pszczół? Nowe badania

d1vwgar

Terapia na wyższym poziomie

– Każdy pacjent podczas leczenia podąża indywidualną ścieżką. Drogi te mogą być różne, ale na każdym rozdrożu pacjenci mają jedno wspólne doświadczenie: lekarz, bazując na własnym rozumieniu choroby i praktyce klinicznej, przedstawia pacjentom opcje leczenia, które pomagają ukształtować drogę ich powrotu do zdrowia – wyjaśni w rozmowie z PAP kierujący centrum dr Javier Alfaro.

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

Badacz stwierdził też, że "personalizowane terapie w leczeniu nowotworów są już rzeczywistością w postaci immunoterapii i leków małocząsteczkowych.", ale "obecna praktyka w leczeniu nowotworów nie wykorzystuje możliwości użycia sztucznej inteligencji do wspierania ważnych decyzji klinicznych".

Dr Alfaro sądzi, że "medycyna personalizowana wspomagana przez sztuczną inteligencję wprowadzi terapie ukierunkowane na wyższy poziom".

Źródło: Nauka w Polsce PAP

Czytaj też: Prosty test z krwi pomoże określić rodzaj nowotworu. Przełom w badaniach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1vwgar

Podziel się opinią

Share
d1vwgar
d1vwgar
Więcej tematów