Trwa ładowanie...
d1pdahg

Nowa fala ataków. Antywirusy bezradne

Cyberprzestępcy coraz lepiej starają się omijać zabezpieczenia systemów i naszą czujność. Nowa kampania jest niezwykle różnorodna, dlatego łatwo dać się nabrać. Ostrzeżcie znajomych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uważaj na takie maile
Uważaj na takie maile (WP.PL)
d1pdahg

Tytuły fałszywych wiadomości są różne. Portal Zaufana Trzecia Strona, który pisze o najnowszym oszustwie, wychwycił jak do tej pory kilka przykładowych nagłówków:

  • Twoja paczka nie zostala dostarczona, [10 cyfr]
  • Rachunek z tytulu przechowywania przesylki, [10 cyfr]
  • Twoja przesylka nie zostala dostarczona, [10 cyfr]
  • Paczka nie zostala dostarczona, [10 cyfr]
  • Odbiór akt zamówienia, [10 cyfr] Za każdym razem różni się nadawca, tytuł wiadomości, kwota wpłaty czy numer fikcyjnej faktury. Co za tym idzie, potencjalne ofiary nie otrzymują tej samej wiadomości. Te mogą się od siebie różnić, co utrudnia ostrzeganie przed oszustwem. Zwykle informujemy o konkretnych mailach, które się powtarzają. Tutaj jest inaczej, więc warto zwrócić uwagę, co przychodzi na naszą skrzynkę pocztową.

Tym bardziej że na pobierany z podstawionego załącznika wirus nie reagują (lub robią to bardzo słabo) antywirusy - ostrzega Zaufana Trzecia Strona.

To oczywiście nie oznacza, że jesteśmy bezradni. Trzeba uważnie sprawdzać, od kogo dostajemy wiadomości. Jeśli np. kurier informuje nas o przesyłce, której się nie spodziewamy, nie klikajmy w podstawiony link, żeby dowiedzieć się czegoś więcej. Lepiej napisać do prawdziwej firmy lub skontaktować się z nią telefonicznie, aby wyjaśnić sprawę.

d1pdahg

Podziel się opinią

Share
d1pdahg
d1pdahg
Więcej tematów