Trwa ładowanie...
d2l34od

Norwegowie budują największy pływający most na świecie. Będzie miał ponad 5 km

W Norwegii powstanie wyjątkowa przeprawa. Jak czytamy na portalu inżynieria.com, Norweski Krajowy Zarząd Dróg i Autostrad ogłosił przetarg na budowę pływającego mostu, będącego częścią drogi E39. Będzie to część ogromnego projektu Norwegów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Most zostanie zbudowany nad wodą o głębokości 550 metrów
Most zostanie zbudowany nad wodą o głębokości 550 metrów (vegvesen.no)
d2l34od

Norwegowie planują zbudować imponującą budowlę. Będzie to pływający most, zwany także mostem o konstrukcji pontonowej. 5-kilometrowy most nad Bjørnafjord o ponad dwa razy pobije dotychczasowy rekord. Aktualnie za najdłuższą pływającą przeprawę uznaje się 2,4-kilometrowy most w USA, łączący miasta Seattle i Medina.

   vegvesen.no
(vegvesen.no)

Jak sama nazwa wskazuje, jest to pływająca konstrukcja, więc będzie opierać się na połączonych pontonach, barkach lub łodziach. W Polsce również posiadamy takiego typu konstrukcje, jedną z nich jest Most Sobieszewski w Gdańsku. Mierzy 150 metrów i przebiega nad Martwą Wisłą.

   Wikimedia Commons CC BY
(Wikimedia Commons CC BY)

Jednak zanim dojdzie do budowy, inwestor jest zmuszony zlecić odpowiednie czynności, w celu zagwarantowania bezpieczeństwa konstrukcji. Należy przeprowadzić badania batymetryczne, sejsmiczne, oraz poprzez sonary boczne. Firma zakłada także testy akustyczne.

d2l34od

Most ma być częścią ogromnego projektu drogi E39. Inwestycja ma łączyć Kristiansand z Trondheim (1100 km) jedną ciągłą trasą, nie wymagającą korzystania z promów. Aktualnie, aby przedostać się po tym odcinku, należy skorzystać z siedmiu przepraw promowych, co znacznie wydłuża czas podróży.

   vegvesen.no
(vegvesen.no)

Prace nad projektem, w które wlicza się budowa mostu nad Bjørnafjord, ruszają w 2018 roku i mają zakończyć się w 2029 roku. Nie wiadomo jednak, kiedy rozpocznie się budowa pływającego mostu. Najpierw muszą zostać przeprowadzone badania, a decyzja nad koncepcją budowy mostu ma zostać podjęta dopiero w drugiej części 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Inzynieria.com

d2l34od

Podziel się opinią

Share
d2l34od
d2l34od
Więcej tematów