Nokia Networks testuje użycie LTE do emisji telewizyjnej

Nokia Networks testuje użycie LTE do emisji telewizyjnej30.07.2014 08:57
Nokia Networks testuje użycie LTE do emisji telewizyjnej
Źródło zdjęć: © chip.pl

Nokia Networks współpracuje z wieloma partnerami w przeprowadzeniu pierwszej na świecie próbie testowej nadawania sygnału telewizyjnego na rozległym terenie za pomocą jednej częstotliwości LTE w ramach widma UHF.

W sieci Single Frequency Network (SFN) wszystkie stacje bazowe używają dokładnie tej samej częstotliwości by transmitować treści telewizyjne, co zwiększa liczbę kanałów telewizyjnych nadawanych w określonym spektrum równocześnie na dużym obszarze geograficznym.

Technologia LTE Broadcast zapewni nowe źródła dochodów dla operatorów poprzez nadawanie sygnału telewizyjnego za pomocą istniejącej infrastruktury szerokopasmowej telefonii komórkowej. Abonenci będą mogli oglądać telewizję bez wpływu na plany taryfowe i niezależnie od obciążenia sieci. LTE Broadcast pozwali na korzystanie z usług kanałów niekodowanych (Free to Air) lub kanałów płatnych, które mogą być odbierane przez kogokolwiek z odpowiednim urządzeniem podobnie do tradycyjnej emisji telewizyjnej. Nadawcy i dostawcy treści mogą rozszerzyć swój zasięg na klientów sieci mobilnych i wprowadzić wiele interaktywnych usług.

- Dzisiaj treść multimedialna, taka jak video, jest indywidualnie przesłana do każdego użytkownika sieci komórkowej. Dzięki LTE Broadcast ten sam sygnał jest równocześnie odbierany przez wiele osób, co przyczynia się do większej pojemności i skuteczniejszego wykorzystania widma sygnału - powiedział Hossein Moiin z Nokia Networks. - Spektrum radiowe nie musi być przeznaczone tylko do transmisji lub łączności szerokopasmowej, lecz może być elastycznie wykorzystywane do obu tych celów zgodnie z potrzebami użytkowników. Wierzymy, że LTE Broadcast jest technologią dobrze nadającą się do dystrybucji usług telewizyjnych, a ponadto pomoże nam rozszerzyć zakres korzyści mobilnego internetu dla wszystkich i jednocześnie rozwijać doznania z oglądania telewizji.

Obecne zastosowania dla szerokopasmowej sieci LTE skupiają się wokół dostarczania treści multimedialnych do zatłoczonych miejsc, takich jak stadiony czy hale koncertowe, przez ograniczony czas.

Testy prowadzone w Monachium są pierwszą próbą zastosowania technologii w zakresie UHF, przy wykorzystaniu części częstotliwości 700 MHz w celu nadawania sygnału TV na obszarze 200km2. Aby zwiększyć sprawność LTE Broadcast, SFN zostało zoptymalizowane dla mocniejszej synchronizacji sąsiednich komórek, co z kolei pozwala poprawić odporność na zakłócenia.

Celem testu jest pokazanie, że technologia LTE może być wykorzystana do wsparcia i na dłuższą metę do zapewnienia innego rozwiązania w regionalnych standardach emisji telewizyjnych jak DVB-T w Europie.

Próby, które rozpoczęły się na początku lipca w Monachium, wykorzystują rozwinięte oprogramowanie Multimedia Broadcast/Multicast Service (eMBMS) w stacjach bazowych Nokia Flexi Multiradio 10, które znajdują powszechne zastosowanie w sieciach LTE na całym świecie. Urządzenia Nokia LTE są wdrażane w czterech lokalizacjach bawarskiej firmy nadawczej, Bayerischer Rundfunk, w północnym Monachium. Lokalizacje są połączone ze sobą za pomocą wysokiej jakości optycznej sieci transportowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)