Trwa ładowanie...

"Nocna straż" Rembrandta odświeżana. Dzieło sztuki na czas remontu... w klatce

Jedno z najważniejszych dzieł na świecie jest odnawiane. Holenderskie muzeum nie zamierza jednak ukrywać obrazu. Wręcz przeciwnie - jeszcze więcej osób może na niego spojrzeć. Choćby z daleka.
Share
"Straż nocna" Rembrandta jest konserwowana na oczach zwiedzających
"Straż nocna" Rembrandta jest konserwowana na oczach zwiedzającychŹródło: Materiały prasowe
d348v8l

"Straż nocna" - czyli "Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburgha" - to jeden z najsłynniejszych i najbardziej wartościowych obrazów na świecie. Ma prawie 4 metry wysokości i 4,5 metra szerokości, a waży aż 337 kilogramów. Już jakiś czas temu zapowiedziano renowację tego dzieła sztuki. w końcu ruszyły. Cały proces można śledzić na żywo.

Obraz cały czas wystawiony jest w amsterdamskim Rijksmuseum. Chroni go jednak szklana "klatka", w której pracują konserwatorzy. Odwiedzający muzeum mogą dzięki temu obserwować ich działania.

  Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
  Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Zobacz też: Najwyższy budynek w UE. Wieżowiec Bestseller Village & Tower stanie na pustym polu

Materiały relacjonujące renowację śledzić można też w sieci: na stronie muzeum lub też youtube'owym kanale placówki. Już można obejrzeć filmik z początku prac.

Jak poinformowało amsterdamskie muzeum, to największa renowacja w historii dzieła Rembrandta. Ma potrwać około roku i pochłonie 3 mln euro. Dzięki przeprowadzonym pracom uda się znaleźć najlepszy sposób na to, jak powinno się najskuteczniej odświeżać dzieło, aby mogły podziwiać go kolejne pokolenia.

Czytaj też: Na sztucznej inteligencji można zarobić. 432,5 tys. dolarów za obraz

d348v8l

Podziel się opinią

Share
d348v8l
d348v8l
Więcej tematów