Trwa ładowanie...
d2hhqdt
CHIP

Nintendo obchodzi dziś 125. urodziny

W tym samym czasie, w którym Fusahiro Yamauchi założył małe przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i sprzedażą kart do gry hanafuda, w Paryżu odsłonięto Wieżę Eiffla, w USA wyszedł pierwszy numer Wall Street Journal, a G.S. Parker opatentował pierwsze wieczne pióro.
Share
Nintendo obchodzi dziś 125. urodziny
Źródło: Materiały prasowe
d2hhqdt

2. września 1889 r. Fuashiro Yamauchi nie przypuszczał jeszcze, że założone przez niego przedsiębiorstwo stanie się w przyszłości gigantem elektronicznej rozrywki. Do 1975 r. firma próbowała sprawdzić się na różnych frontach - prowadziła sieć taksówkarską, hotele miłości, sieć telewizyjną, zajmowała się produkcją żywności i zabawek. Wszystkie przedsiębiorstwa - poza tym ostatnim - upadły.
To 24-letni wówczas Shigeru Miyamoto (twórca serii Donkey Kong i Super Mario Bros) wskazał Yamauchiemu ścieżkę, którą firma podążała już do czasów aktualnych. Pierwszym automatem do gry był wyprodukowany w 197. r. komputer Othello. W 1981 roku ogromną popularność zdobył wspomniany Donkey Kong wydany na automatach i Atari 2600. Największy rozgłos firma zdobyła w końcówce lat 80., kiedy to na globalny rynek wprowadzono NES-a i GameBoya. Dziś Nintendo zatrudnia ponad 4 tys. osób, a jego dochody oscylują wokół 2,39 mld dol. rocznie.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Znowu wyciekły nagie zdjęcia celebrytek!

d2hhqdt

Podziel się opinią

Share
d2hhqdt
d2hhqdt
Więcej tematów