Trwa ładowanie...
d35dlpc
CHIP

Nintendo obchodzi dziś 125. urodziny

W tym samym czasie, w którym Fusahiro Yamauchi założył małe przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i sprzedażą kart do gry hanafuda, w Paryżu odsłonięto Wieżę Eiffla, w USA wyszedł pierwszy numer Wall Street Journal, a G.S. Parker opatentował pierwsze wieczne pióro.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nintendo obchodzi dziś 125. urodziny
(Materiały prasowe)
d35dlpc

2. września 1889 r. Fuashiro Yamauchi nie przypuszczał jeszcze, że założone przez niego przedsiębiorstwo stanie się w przyszłości gigantem elektronicznej rozrywki. Do 1975 r. firma próbowała sprawdzić się na różnych frontach - prowadziła sieć taksówkarską, hotele miłości, sieć telewizyjną, zajmowała się produkcją żywności i zabawek. Wszystkie przedsiębiorstwa - poza tym ostatnim - upadły.
To 24-letni wówczas Shigeru Miyamoto (twórca serii Donkey Kong i Super Mario Bros) wskazał Yamauchiemu ścieżkę, którą firma podążała już do czasów aktualnych. Pierwszym automatem do gry był wyprodukowany w 197. r. komputer Othello. W 1981 roku ogromną popularność zdobył wspomniany Donkey Kong wydany na automatach i Atari 2600. Największy rozgłos firma zdobyła w końcówce lat 80., kiedy to na globalny rynek wprowadzono NES-a i GameBoya. Dziś Nintendo zatrudnia ponad 4 tys. osób, a jego dochody oscylują wokół 2,39 mld dol. rocznie.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Znowu wyciekły nagie zdjęcia celebrytek!

d35dlpc

Podziel się opinią

Share

d35dlpc

d35dlpc
Więcej tematów