Nikon wprowadza obiektyw NIKKOR AF‑S 50 mm f/1,4G

Nikon wprowadza obiektyw NIKKOR AF-S 50 mm f/1,4G
Źródło zdjęć: © Nikon

23.09.2008 11:44, aktual.: 23.09.2008 12:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Nikon Europe zapowiada wprowadzenie do sprzedaży nowego stałoogniskowego obiektywu - NIKKOR AF-S 50 mm f/1,4G - o dużym otworze względnym (maksymalna przysłona o liczbie f/1,4), co ma się przyczynić do uzyskania jasnego obrazu w wizjerze i efektownego rozmycia tła dzięki małej głębi ostrości.

Nowy obiektyw wyposażono ponadto w niewielki pierścieniowy silnik SWM (ang. Silent Wave Motor) umożliwiający ciche, szybkie i dokładne ustawianie ostrości. NIKKOR AF-S 5. mm f/1,4G pozwala też na korzystanie z autofokusa we współpracy z aparatami bez wbudowanego silnika, np. Nikon D40 czy Nikon D60.

_ "Ten nowy, jasny obiektyw całkowicie zrywa z dotychczasową koncepcją standardowego obiektywu" _ — powiedział Robert Cristina, kierownik ds. produktów profesjonalnych i NPS w firmie Nikon Europe. _ "Charakteryzuje się dużym otworem względnym, cichym działaniem autofokusa i niewielkimi wymiarami, pozwalając uzyskać znakomitą jakość obrazu i odkryć nowe możliwości twórcze, jakie otwierają się przed użytkownikami lustrzanek cyfrowych marki Nikon" _ –. dodał Robert Cristina.

Obraz
© Obiektyw NIKKOR AF-S 50 mm f/1,4G (fot. Nikon)

Model NIKKOR AF-S 50 mm f/1,4G po zamocowaniu na lustrzankach cyfrowych w formacie FX ma normalny kąt obrazowy, natomiast po zamocowaniu na lustrzance w formacie DX jego kąt obrazowy odpowiada ogniskowej około 7. mm w formacie 35 mm. Nowo opracowany układ optyczny obiektywu koryguje aberrację komatyczną i chromatyczną.

Pierścieniowy silnik SWM zapewnia płynne i ciche działanie autofokusa. Mimo że podczas ustawiania ostrości wszystkie grupy soczewek przemieszczają się, przedni element i mocowanie filtru nie obracają się, a tubus nie zmienia swojej długości, co jest to szczególnie korzystne w przypadku makrofotografii lub wykonywania zdjęć z użyciem lampy błyskowej. Obiektyw NIKKOR AF-S 5. mm f/1,4G udostępnia dwa tryby ustawiania ostrości: M/A (autofokus z możliwością regulacji manualnej) i M (manualny).

Dane techniczne:

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)