Niezwykły zakątek galaktyki 8 tysięcy lat świetlnych od nas. Gwiazdy jak diamenty

Niezwykły zakątek galaktyki 8 tysięcy lat świetlnych od nas. Gwiazdy jak diamenty

Niezwykły zakątek galaktyki 8 tysięcy lat świetlnych od nas. Gwiazdy jak diamenty
Źródło zdjęć: © NASA
25.01.2016 12:31, aktualizacja: 25.01.2016 14:18

NASA opublikowała wykonane przez teleskop Hubble'a zdjęcie, przedstawiające znajdującą się 8 tysięcy lat świetlnych od Ziemi gromadę gwiazd. To jedne z najjaśniejszych obiektów naszej galaktyki.

Chociaż Kosmiczny Teleskop Hubble'a znajduje się na orbicie okołoziemskiej już od 1990 roku, a od tego czasu technologia zrobiła kolosalne postępy, to wciąż jest on w stanie dostarczać niezwykle szczegółowych zdjęć dalekich zakątków kosmosu.

NASA opublikowała właśnie kolejny potwierdzający to argument – zdjęcie, przedstawiające gromadę Trumpler 14. Jest ona jak na standardy kosmiczne bardzo młoda – ma zaledwie 500 tysięcy lat. Stąd w jej obrębie znajduje się bardzo dużo jasno świecących gwiazd. Być może więcej niż gdziekolwiek indziej w naszej galaktyce.

Jak podaje NASA, te olbrzymie słońca wypalają swój wodór tak szybko, że za "zaledwie" kilka milionów lat eksplodują, stając się supernowymi. Połączenie słonecznych "wiatrów" z falami uderzeniowymi po tych wybuchach zacznie odciskać się na stanowiących również część gromady obłokach gazu i pyłu. W efekcie rozpocznie się proces formowania nowych gwiazd.

Opublikowane przez NASA zdjęcie powstało na podstawie danych, zebranych w latach 2005-2006. Zastosowano w nim filtry światła niebieskiego, widzialnego i podczerwonego w połączeniu z izolacją emisji wodoru i azotu spośród świecących chmur gazu, otaczających gromadę.

Sama amerykańska agencja porównuje widoczne na zdjęciu gwiazdy do diamentów. Nietrudno się tu zgodzić.

Obraz
© Miniatura przedstawia fragment zdjęcia. Kliknij, by zobaczyć pełną fotografię w wyższej rozdzielczości (fot. NASA)

Dodatkowo uwagę może na zdjęciu zwracać czarny kształt nieco na lewo od środka. Jak tłumaczy NASA, jest to specjalnie zaznaczony gazowy obłok, opleciony pyłem. Wyróżniono go w ten sposób dla lepszego odseparowania od reszty obrazu.

_ Dominik Gąska _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)