Niezwykłe: ten człowiek napisał 2,7 miliona haseł Wikipedii

Niezwykłe: ten człowiek napisał 2,7 miliona haseł Wikipedii
Źródło zdjęć: © Wikipedia.org

15.07.2014 14:53, aktual.: 15.07.2014 17:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli dotąd nie obiło się Wam o uszy nazwisko Sverker Johansson, nic w tym dziwnego. Nie jest gwiazdą popu, politykiem ani sportowcem. Dokonał za to rzeczy niezwykłej: jest najpłodniejszym autorem na Wikipedii - zamieścił na niej 2,7 mln haseł.

O niezwykłym Szwedzie pisze „Wall Street Journal”. 53-letni spec od lingwistyki, inżynierii, ekonomii oraz fizyki cząstek elementarnych przyczynił się zwłaszcza do uzupełniania internetowej encyklopedii hasłami na temat rzadkich gatunków zwierząt, szczególnie motyli i żuków.

2,7 mln haseł, a jednak mogliście nigdy nie natknąć się na artykuł autorstwa Johanssona. Dlaczego? Jedna trzecia jego wpisów jest w jego rodzimym szwedzkim, a dwie trzecie w języku jego żony - po filipińsku.

Co ciekawe, dokonanie nałogowego wikipedysty nie jest jego wyłączną zasługą. „Większość jego wpisów została stworzona przez program komputerowy, znany jako bot. Program pana Johanssona przeczesuje bazy danych oraz inne cyfrowe źródła informacji, następnie pakuje je do jednego artykułu. Przy dobrym dniu Lsjbot tworzy do 1. 000 nowych wpisów” - jak wyjaśnia WSJ.
Wprawdzie użycie bota nie jest może tak efektowne jak wklepanie paru milionów haseł ręcznie, ale rekord ambitnego Szweda i tak robi wrażenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także