Trwa ładowanie...

Niezwykle rzadkie zjawisko zaobserwowane blisko ziemi. Bliźniacze planetoidy podwójne

Astronomowie byli totalnie zaskoczeni, po tym, jak w czerwcu rozpoczęli badania asteroidy 2017 YE5. 12 lipca opublikowali badanie, w którym wykazali, że to nie jedna, a dwie asteroidy, krążące wokół siebie.

Share
Niezwykle rzadkie zjawisko zaobserwowane blisko ziemi. Bliźniacze planetoidy podwójne
Źródło: Youtube.com
d405lk7

Dwie bliźniacze asteroidy, obracające się wokół siebie zostały zarejestrowane przez trzy radioteleskopy, wystrzeliwujące wiązki fal radiowych w kierunku asteroid i odbierające sygnały powrotne. Astronomowie w ten sposób moga przeanalizować kształt oraz rozmiar asteroid. W tym przypadku przez chwile astronomowie nie byli pewni tego, co widzą.

YE5 2017 nie była jednym obiektem, a parą obracających się ciał niebieskich. Pełny obrót tych skał zajmuje im od 20 do 24 godzin. I nie są one małe. Każdy z nich ma średnicę bliską 900 metrów. W historii obserwacji kosmosu dostrzeżono zaledwie trzy tak dobrze dobrane pary obiektów.

d405lk7

Jednak YE5 2017 nie są całkowicie identyczną parą. Owszem, rozmiar i kształt mają bardzo podobny, ale jedna z nich jest znacznie ciemniejsza od drugiej. Sugeruje to, że prawdopodobnie są złożone z dwóch różnych substancji. Może minąć jeszcze sporo czasu, zanim asteroidy znowu miną Ziemię. Ostatnim razem przeleciały 6 milionów kilometrów od naszej planety. Następny tak bliski przelot prawdopodobnie za 170 lat.

d405lk7

Podziel się opinią

Share
d405lk7
d405lk7
Więcej tematów