WP

Niezwykle rzadkie zjawisko zaobserwowane blisko ziemi. Bliźniacze planetoidy podwójne

Astronomowie byli totalnie zaskoczeni, po tym, jak w czerwcu rozpoczęli badania asteroidy 2017 YE5. 12 lipca opublikowali badanie, w którym wykazali, że to nie jedna, a dwie asteroidy, krążące wokół siebie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dwie asteroidy obracają się wokół siebie
Dwie asteroidy obracają się wokół siebie (Youtube.com)
WP

Dwie bliźniacze asteroidy, obracające się wokół siebie zostały zarejestrowane przez trzy radioteleskopy, wystrzeliwujące wiązki fal radiowych w kierunku asteroid i odbierające sygnały powrotne. Astronomowie w ten sposób moga przeanalizować kształt oraz rozmiar asteroid. W tym przypadku przez chwile astronomowie nie byli pewni tego, co widzą.

YE5 2017 nie była jednym obiektem, a parą obracających się ciał niebieskich. Pełny obrót tych skał zajmuje im od 20 do 24 godzin. I nie są one małe. Każdy z nich ma średnicę bliską 900 metrów. W historii obserwacji kosmosu dostrzeżono zaledwie trzy tak dobrze dobrane pary obiektów.

WP

Jednak YE5 2017 nie są całkowicie identyczną parą. Owszem, rozmiar i kształt mają bardzo podobny, ale jedna z nich jest znacznie ciemniejsza od drugiej. Sugeruje to, że prawdopodobnie są złożone z dwóch różnych substancji. Może minąć jeszcze sporo czasu, zanim asteroidy znowu miną Ziemię. Ostatnim razem przeleciały 6 milionów kilometrów od naszej planety. Następny tak bliski przelot prawdopodobnie za 170 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP