Niezbędne programy w pralce automatycznej

Niezbędne programy w pralce automatycznej07.02.2022 14:25
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
Materiał partnera

Choć w obecnych czasach wydaje nam się to nie do pomyślenia, jeszcze kilkadziesiąt lat temu życie bez pralki automatycznej było na porządku dziennym, a pranie ręczne stanowiło codzienność. Oczywiście możemy sobie tylko wyobrazić, jak żmudny był to proces, który był nie tylko czasochłonny, ale i niekorzystnie wpływał na kondycję skóry dłoni. Prane ręcznie ubrania należało także rozwiesić, by mogły dokładnie wyschnąć, jednak czas suszenia takiej odzieży był nieporównywalnie dłuższy niż obecnie. Na szczęście we współczesnych czasach pranie ręczne należy do rzadkości i najczęściej ogranicza się do bardzo delikatnych tkanin. Aktualnie każdy z nas dysponuje pralką automatyczną, dzięki której swoją odzież może uprać dokładniej i szybciej. Jakie programy prania są w niej niezbędne? Sprawdź.

Pralka automatyczna – jak prać w niej ubrania?

Choć pranie nie należy do naszych ulubionych czynności, niestety nie da się go uniknąć. Szczególnie dobrze wiedzą o tym mamy, które ubranka maluchów piorą kilka razy w tygodniu, a nawet codziennie. Małe dzieci lubią się ubrudzić, dlatego sprawna i wydajna pralka to podstawowe wyposażenie w domu każdej rodziny. Aktualnie na rynku liczba dostępnych urządzeń tego typu znacznie przewyższa nasze oczekiwania. Co więcej, ich producenci nieustannie starają się udoskonalać swoje produkty, czego efektem jest bardzo duża liczba funkcji i programów prania.

Zacznijmy jednak od początku. Jak prać w ubrania w pralce? To pytanie może wydawać się całkowicie oczywiste, jednak, jak się okazuje, odpowiedź nie jest wcale tak prosta. Jak najbardziej sytuacja ta jest o wiele łatwiejsza niż kilkanaście lat temu – wiele pralek, jak chociażby te od marki Electrolux, posiadają nowoczesne programy prania, które minimalizują problemy związane z doborem właściwego programu czy temperatury do konkretnej tkaniny. Mimo to warto mieć świadomość, na czym polega działanie pralki i jaki wpływ na ubrania może mieć chociażby nieodpowiednia temperatura. Ta, szczególnie jeśli jest zbyt wysoka, może skończyć się nieodwracalnym zniszczeniem ubrań lub ich skurczeniem, co z kolei sprawia, że będą one niezdatne do użytku. Z kolei zbyt niskie temperatury mogą sprawić, że plamy na naszej odzieży nie zostaną usunięte, co będzie wiązać się z koniecznością kolejnego prania.

Pralka automatyczna – etapy prania

Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać. Niezależnie od tego, jaki program prania wybierzemy, cykl każdego prania będzie się składał z trzech etapów: prania zasadniczego, płukania i wirowania. W przypadku prania zasadniczego umieszczona w pralce odzież zostaje wyprana przy pomocy detergentów. Etap płukania ma na celu usunięcie resztek detergentów, które mogły pozostać na tkaninie. Ostatni etap, czyli wirowanie, umożliwia usunięcie nadmiaru wody z ubrań. Jest on bardzo istotny, gdyż odpowiednie odwirowanie ma wpływ na szybkość schnięcia tkanin.

Pralka i jej podstawowe programy prania

Jednym z elementów, na jakie zwracamy uwagę podczas wyboru nowej pralki, są nie tylko jej wymiary czy pojemność, ale i dostępne programy prania. Są to parametry, na które może składać się czas prania, temperatura wody czy prędkość wirowania. Oczywiście należy mieć na uwadze, że każdy z producentów pralek może wprowadzać zupełnie inne parametry, co więcej, ustawienia te mogą różnić się także w obrębie konkretnej marki w zależności od modelu. Jak najbardziej należy o tym pamiętać i mieć na uwadze, kiedy czeka nas zakup nowego urządzenia. W innym przypadku możemy być niezadowoleni z zakupu. W wielu modelach istnieje również możliwość ustawienia własnego programu, w którym parametry, jak chociażby długość prania, możemy dopasować do swoich potrzeb.

Nietrudno zauważyć, że obecnie na rynku dostępne są modele pralek, których producenci oferują nawet kilkanaście programów prania. Czy rzeczywiście wszystkie z nich są nam niezbędne? Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na ten temat, gdyż bardzo dużo zależy od naszych potrzeb, trybu życia, obowiązków czy noszonej przez nas odzieży. Dla wielu mogą one stanowić bardzo duże ułatwienie w wykonywaniu codziennych obowiązków i poprawić komfort ich życia.

Mimo to warto pamiętać o tym, że znajomość podstawowych programów prania, które występują w każdej pralce, jest bardzo ważna. W przypadku większości pralek w przypadku podstawowych programów prania możemy wyróżnić programy do:

  • bawełny – to jeden z najpopularniejszych programów, w jego przypadku odzież bawełnianą najczęściej pierzemy w temperaturze 40-60°C.;
  • tkanin syntetycznych – w tym programie najlepiej prać odzież wykonaną z tkanin takich jak poliester, wiskoza czy poliamid;
  • tkanin mieszanych – jest to program o uniwersalnych ustawieniach, który pozwala na pranie zarówno tkanin syntetycznych, jak i bawełnianych;
  • prania ręcznego – wykorzystuje się przy nim niższą temperaturę oraz zmniejszone obroty wirowania i delikatne ruchy bębna. Zalecany do bardzo delikatnych i podatnych na uszkodzenia tkanin.

Dodatkowe programy prania

Producenci nowoczesnych pralek, oprócz wymienionych wyżej programów podstawowych, oferują także dodatkowe programy prania, które mają świadczyć o funkcjonalności urządzenia, a do tego ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków. Do dodatkowych programów prania możemy zaliczyć:

  • program do prania delikatnego;
  • program do prania odzieży sportowej;
  • program krótki;
  • program antyalergiczny;
  • program do dziecięcych ubranek.

Programy prania – jakich potrzebuję?

Jak można zauważyć na podstawie powyższych informacji, producenci pralek wręcz prześcigają się w udoskonalaniu swoich urządzeń, chcąc sprawić, aby te były jak najbardziej innowacyjne, intuicyjne i wyręczały nas w większości czynności związanych z praniem. Oczywiście tak duży wybór różnych programów może okazać się dla nas przytłaczający, a ich obecność często wiąże się z wyższą ceną pralki. Dlatego też wybierając urządzenie dla siebie, przed jego zakupem warto zastanowić się, które z programów rzeczywiście okażą się nam potrzebne i będziemy korzystać z nich na co dzień.

Wiedząc, jakie rodzaje tkanin i odzieży pierzemy najczęściej, w szybki sposób będziemy w stanie ocenić, czy są nam niezbędne. Przykładowo, jeżeli zależy nam na większej oszczędności energii, praktycznym rozwiązaniem będzie program eco.

Pralki automatyczne – podsumowanie

Obecny wybór pralek na rynku oraz liczba programów mogą okazać się przytłaczające. Co więcej, czasami obecność dodatkowych programów w rzeczywistości nie idzie w parze z funkcjonalnością pralki i może utrudniać korzystanie z niej. Jaką zatem pralkę wybrać? Godnymi uwagi sprzętami są pralki PerfectCare od Electrolux. Oprócz przydatnych programów prania zostały wyposażone w intuicyjne systemy i technologie jak SensiCare i UltraCare, które stanowią gwarancję równomiernego, szybkiego i jednocześnie delikatnego prania. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoje ulubione ubrania nie zniszczą się podczas prania, a ich kolory pozostaną nasycone. Warto także wspomnieć, że system SensiCare dostosowuje parametry prania w taki sposób, aby zapobiec zbyt długiemu praniu odzieży.

Materiał partnera
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie