Nieświadomy zagrożeń pracownik to niebezpieczny pracownik

Nieświadomy zagrożeń pracownik to niebezpieczny pracownik

Nieświadomy zagrożeń pracownik to niebezpieczny pracownik
Źródło zdjęć: © IDG.pl
14.05.2010 13:14

Największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa sieci informatycznych zachodniopomorskich przedsiębiorstw są sami pracownicy. To dzięki nim służbowe komputery są infekowane wirusami, robakami internetowymi czy programami szpiegującymi. Przyczyną ryzykownych zachowań pracowników w firmowych sieciach jest brak stosownych szkoleń dotyczących polityk bezpieczeństwa. Takie wnioski płyną z badań ankietowych przeprowadzonych wśród administratorów zachodniopomorskich firm - uczestników konferencji IT Security SHOW w Szczecinie.

Najczęstszymi problemami, z którymi na co dzień stykają się w swoich firmach administratorzy z województwa zachodniopomorskiego, uczestniczący w konferencji IT Security SHOW, są nieodpowiedzialne zachowania pracowników. To właśnie oni regularnie narażają swoje firmowe sieci na niebezpieczeństwo poprzez kopiowanie prywatnych plików na służbowe komputery, instalowanie nieznanego oprogramowania bez zgody osoby zarządzającej siecią, używanie komunikatorów internetowych czy też, o zgrozo, korzystanie podczas pracy z sieci Peer-to-Peer - znanych jako źródło pirackich wersji wszelkiego rodzaju oprogramowania. Nie powinien zatem dziwić fakt, że wśród najczęstszych problemów bezpieczeństwa IT, które dotykają sieci zachodniopomorskich firm administratorzy wymieniają infekcje wirusów, robaków internetowych i innych zagrożeń.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Powyższe zachowania nie powinny w ogóle mieć miejsca, zwłaszcza, że czterech na pięciu ankietowanych administratorów twierdzi, że w ich przedsiębiorstwach obowiązuje zestaw reguł i zasad określających dozwolone i zabronione działania użytkowników w sieci czyli tzw. polityki bezpieczeństwa. Niestety obowiązujące polityki są słabo komunikowane pracownikom –. jak przyznaje większość przepytanych administratorów stosowne szkolenia odbywają się rzadziej niż raz w roku, przez co realnie nie odnoszą należytego skutku.

Intryguje fakt, że co 2 ankietowany wie o obowiązku szyfrowania komputerów przenośnych, zawierających dane osobowe i wynoszonych poza siedzibę firmy. Mimo tego ponad 60. badanych stwierdziło, że ich firma takich komputerów po prostu nie szyfruje.

Badanie ankietowe przeprowadzono wśród ekspertów IT zachodniopomorskich firm i instytucji, zajmujących stanowiska administratorów sieci m.in. w tamtejszych przedsiębiorstwach, urzędach, zakładach karnych czy sądach. Celem badania było ustalenie poziomu bezpieczeństwa sieci oraz wrażliwych danych w firmach i instytucjach województwa zachodniopomorskiego.

Organizatorem badań ankietowych wśród uczestników konferencji IT Security SHOW jest firma DAGMA, ogólnopolski dystrybutor rozwiązań bezpieczeństwa IT.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)