Niepokojące gwizdy i świsty gazowego olbrzyma. Posłuchaj, jak brzmi Jowisz

Niepokojące gwizdy i świsty gazowego olbrzyma. Posłuchaj, jak brzmi Jowisz

Niepokojące gwizdy i świsty gazowego olbrzyma. Posłuchaj, jak brzmi Jowisz
Źródło zdjęć: © NASA
11.07.2016 15:20, aktualizacja: 11.07.2016 16:39

Zastanawialiście się kiedyś, jakie dźwięki wydają... inne planety? To całkiem ciekawe doświadczenie - usłyszeć np. Jowisza. Taką możliwośc mamy dzięki misji sondy Juno

Zastanawialiście się kiedyś, jakie dźwięki wydają inne planety? To całkiem ciekawe doświadczenie - usłyszeć np. Jowisza. Taką możliwość mamy dzięki misji sondy Juno.

Niedawno bezzałogowa sonda amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, Juno, po pięciu latach w przestrzeni kosmicznej doleciała do orbity największej planety w Układzie Słonecznym - do Jowisza. W czasie trwania pierwszego etapu misji, sonda Juno (po polsku to Junona, w mitologii rzymskiej żona Jowisza, najwyższego władcy nieba i ziemi, boga nieba, burzy i deszczu oraz ojca bogów), by dotrzeć do celu w czasie swojej pięcioletniej podróży pokonała aż 50. milionów kilometrów.

Zwieńczeniem wysiłków naukowców mają być wyjątkowe fotografie, obrazy 3. oraz różnego rodzaju pomiary, przygotowane przez dziewięć instrumentów, które znalazły się na pokładzie tego ważącego 3 625 kg satelity. W ciągu 20 miesięcy misji Juno wykona nie tylko nigdy wcześniej niewykonywane fotografie planety w wysokiej rozdzielczości, ale dokładnie zbada również skład i strukturę atmosfery Jowisza, jego pole grawitacyjne i magnetyczne oraz przyjrzy się dokładnie magnetosferze olbrzymiej planety.

Jednym ze _ smaczków _, które zawdzięczamy Juno, jest możliwość podsłuchania tego, jak brzmi Jowisz. Nagranie powstało w momencie, kiedy sonda przelatywała przez granice pola magnetycznego planety. NASA udostępniło skróconą wersję z ponad 2-godzinnego materiału.

Ten tajemniczy, zdaniem wielu niepokojący, lekko metaliczny odgłos to łuk wstrząsowy (bow shock), który powstaje na skutek wkroczenia sondy w zasięg pola magnetycznego gazowego olbrzyma. Pole chroni Jowisza przed silnymi wiatrami słonecznymi. Odgłos powstaje wtedy, kiedy te właśnie wiatry (potrafią one mknąć z prędkością ponaddźwiękową) zmierzają w kierunku planety, gdzie zostają gwałtownie spowolnione przez uderzenie w magnetosferę. Łuk wstrząsowy badacze porównują do efektu tzw. "sonic boom", który powstaje, kiedy samolot przekracza barierę dźwięku, tworząc przy tym falę uderzeniową.

Sonda Juno zakończy swą pionierską misję w lutym 201. r. Całkowity koszt, począwszy od etapu planowania, do zakończenia misji, ma wynieść 1 miliard 107 milionów dolarów amerykańskich.

słk

WP / NASA Jet Propulsion Laboratory

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)