ycipk-2vucci

Niepokojące gwizdy i świsty gazowego olbrzyma. Posłuchaj, jak brzmi Jowisz

Zastanawialiście się kiedyś, jakie dźwięki wydają... inne planety? To całkiem ciekawe doświadczenie - usłyszeć np. Jowisza. Taką możliwośc mamy dzięki misji sondy Juno
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niepokojące gwizdy i świsty gazowego olbrzyma. Posłuchaj, jak brzmi Jowisz
(NASA)
ycipk-2vucci

Zastanawialiście się kiedyś, jakie dźwięki wydają inne planety? To całkiem ciekawe doświadczenie - usłyszeć np. Jowisza. Taką możliwość mamy dzięki misji sondy Juno.

Niedawno bezzałogowa sonda amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, Juno, po pięciu latach w przestrzeni kosmicznej doleciała do orbity największej planety w Układzie Słonecznym - do Jowisza. W czasie trwania pierwszego etapu misji, sonda Juno (po polsku to Junona, w mitologii rzymskiej żona Jowisza, najwyższego władcy nieba i ziemi, boga nieba, burzy i deszczu oraz ojca bogów), by dotrzeć do celu w czasie swojej pięcioletniej podróży pokonała aż 50. milionów kilometrów.

ycipk-2vucci

Zwieńczeniem wysiłków naukowców mają być wyjątkowe fotografie, obrazy 3. oraz różnego rodzaju pomiary, przygotowane przez dziewięć instrumentów, które znalazły się na pokładzie tego ważącego 3 625 kg satelity. W ciągu 20 miesięcy misji Juno wykona nie tylko nigdy wcześniej niewykonywane fotografie planety w wysokiej rozdzielczości, ale dokładnie zbada również skład i strukturę atmosfery Jowisza, jego pole grawitacyjne i magnetyczne oraz przyjrzy się dokładnie magnetosferze olbrzymiej planety.

Jednym ze _ smaczków _, które zawdzięczamy Juno, jest możliwość podsłuchania tego, jak brzmi Jowisz. Nagranie powstało w momencie, kiedy sonda przelatywała przez granice pola magnetycznego planety. NASA udostępniło skróconą wersję z ponad 2-godzinnego materiału.

Ten tajemniczy, zdaniem wielu niepokojący, lekko metaliczny odgłos to łuk wstrząsowy (bow shock), który powstaje na skutek wkroczenia sondy w zasięg pola magnetycznego gazowego olbrzyma. Pole chroni Jowisza przed silnymi wiatrami słonecznymi. Odgłos powstaje wtedy, kiedy te właśnie wiatry (potrafią one mknąć z prędkością ponaddźwiękową) zmierzają w kierunku planety, gdzie zostają gwałtownie spowolnione przez uderzenie w magnetosferę. Łuk wstrząsowy badacze porównują do efektu tzw. "sonic boom", który powstaje, kiedy samolot przekracza barierę dźwięku, tworząc przy tym falę uderzeniową.

Sonda Juno zakończy swą pionierską misję w lutym 201. r. Całkowity koszt, począwszy od etapu planowania, do zakończenia misji, ma wynieść 1 miliard 107 milionów dolarów amerykańskich.

ycipk-2vucci

słk

WP / NASA Jet Propulsion Laboratory

Polub WP Tech
ycipk-2vucci
ycipk-2vucci
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2vucci